+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Alper Derinboğaz 2019 Europe 40 Under 40 Ödülü’nü Aldı

Alper Derinboğaz, 40 Under 40 Ödülü’nü alarak 2019’da Avrupa’nın en başarılı genç mimarlar listesine girdi.

Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi Uluslararası Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

Beylikdüzü Yaşam Vadisi''''nin geliştirilmesi için sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler arayan iki aşamalı, uluslararası yarışma sonuçlandı.

Alper Derinboğaz''''ın “Antalya Green Hub” Masterplan Projesi MIPIM 2016''''da Sergilenecek

Alper Derinboğaz tasarımı Antalya Green Hub masterplan projesi gayrimenkul fuarı olan MIPIM 2016''''da yer alacak.

Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi Uluslararası Fikir Projesi Yarışması''''nın İlk Aşaması Sonuçlandı

Beylikdüzü Yaşam Vadisi''''nin geliştirilmesi için sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler arayan iki aşamalı, uluslararası yarışmanın birinci aşaması sonuçlandı.

Betonart 48: Tektonik Çıktı!

Betonart’ın, konuk editörlüğünü Hakan Tüzün Şengün’ün yaptığı “Tektonik” temalı 48. sayısı raflarda yerini aldı.

Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi

Yapı Kredi Kültür Merkezi, 12. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak ses getirecek bir enstalasyona ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

"Mimaride Görünmeyen: Çağdaş Türk Mimarisinde Görselleştirme" Sergisi

Türkiye''''nin yapılı çevresinin oluşumuna katkıda bulunan mimar ve tasarımcıların önemli eserlerini bir araya getiren "Mimari''''de Görünmeyen: Çağdaş Türk Mimarisinde Görselleştirme" sergisi, İstanbul''''dan sonra ilk kez İzmir''''de düzenleniyor.

Alper Derinboğaz: Parametrik Tasarımlar

Parametrik Tasarımlar Semineri, 12 Ocak 2012''''de saat 16:00''''da İTÜ Taşkışla''''da gerçekleşecek.

Twenty Something | 20''''li yaşlarında Mimarlık okudular ve...

Alper Derinboğaz, Funda Uz Sönmez''''in düzenlediği Twenty Something | 20''''li yaşlarında Mimarlık okudular ve... adlı konferansta konuşacak.

bi''''sürü Workshop: "Zamanın Çivisi Çıktı"

bi''''sürü 12-13 Mayıs 2012 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''''nde "Zamanın Çivisi Çıktı" başlıklı workshop düzenliyor.

Çuhadaroğlu Alüminyum 2019 Öğrenci Proje Yarışması

Çuhadaroğlu tarafından düzenlenen öğrenci yarışmasının bu yılki konusu “Mimarlık İşliği”". Son başvuru tarihi 2 Eylül 2019.

"A Place for Music and Sun" Öğrenci Yarışması

İTÜ Mimarlık Bölümü''''nde okuyan, değişim programıyla gelen öğrenciler dahil tüm öğrencilerin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 25 Şubat 2016.

MimED 2015 Öğrenci Proje Yarışması

Projelerin teslimi için son tarih 2 Aralık 2015.

İTÜ Mimari Proje Stüdyosu 7//: TRANSP( )SE Yarışması

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimari Proje Stüdyosu 7 kapsamında düzenlenen yarışmanın proje teslim tarihi 26 Şubat 2015.

"Ben Coğrafyanın İyi Bir Tasarımcı Olduğunu Düşünüyorum"

Zaman ve mekan kavramları arasındaki bilimsel ilişkiyi mimarlık üzerinden değerlendiren Space Graph sergisinde Alper Derinboğaz ile bir araya geldik ve bu tema ile ilişkili olarak zaman ve coğrafya bağlamında İstanbul''''u konuştuk.

"Yapı İçin Çalışırken Ne Yaptığımızı Niye Yaptığımızı Anlamaya Çalışıyoruz"

Yapıların tasarım ve inşa süreci hikayelerini mimarlarından dinlediğimiz "İş Üstünde" söyleşi serimizin şubat ayı konuğu Salon''''un kurucusu Alper Derinboğaz.

"Büyük Kentlerde Yaşayanların Zihinleri ve Bedenleri İşgal Edilmiş Durumda"

BLOK art space''''in Çukurcuma''''daki galeri mekanında ve Faik Paşa Caddesi üzerinde yer alan inşaat halindeki boş bir binada devam eden DALGALAR sergisini Ebru Yetişkin, Buşra Tunç ve Alper Derinboğaz ile konuştuk.

"Türkiye Mimarlığının Tanıtımı Yerine Türkiye Mimarlığı için Anlamlı Noktaları Okumaya Çalıştık"

14. Venedik Mimarlık Bienali''''nde ilk kez yer alacak olan Türkiye Pavyonu''''nda işleri sergilenen biri olan Alper Derinboğaz ile Venedik Mimarlık Bienali ve geçici olma durumu üzerine konuştuk.

"Bugün Genç Olmak Daha Avantajlı"

2011 Arkitera Genç Mimar Ödülü''''nü alan Ömer Selçuk Baz ve Seçici Kurul Özel Ödülleri''''nin sahipleri Nihal Arlat, Alexis Şanal ve Alper Derinboğaz''''la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Alper Derinboğaz

Alper Derinboğaz, 2005 yılında lisans eğitimini onur derecesi ile İTÜ’de tamamladı.

Yüksek lisans eğitimine devam ettiği UCLA’de Fulbright Bursu ve UCLA Graduate Ödülünü aldı. 2010 yılında İstanbul’da kendi mimarlık ofisi Salon’u kurdu. 2011’de üç uygulaması ile Arkiv Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi’ne giren Derinboğaz, aynı sene Arkitera Genç Mimar Özel Ödülü’nü aldı. Yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdiği Augmented Structures, Architizer’ın düzenlediği 2015 Architizer A+ Awards gibi birçok başka ödülün sahibi oldu. Alper Derinboğaz, farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapıyor. Derinboğaz’ın İstanbul’un güncel planlamasını konu alan işleri, Türkiye’yi 14.Venedik Mimarlık Bienali’nde temsil etti. Geçtiğimiz sene İnovatif Mimarlık kategorisinde uluslararası The Plan Ödülü’nü alan Alper Derinboğaz’ın işleri enstalasyonlardan, müze projelerine uzanan bir çeşitlilik gösteriyor. Tasarım yaklaşımı çoğunlukla yerin veya temanın özünde var olan unsurları konu alıyor ve zaman-mekân ilişkisinin çeşitli ifadelerini araştırıyor.