+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

"Satış Ofisi ve Peyzaj Düzenlemesi" İle Tema İstanbul’a Ödül

Yazgan Tasarım Mimarlık imzasını taşıyan Tema İstanbul Satış Ofisi ve Peyzaj Düzenlemesi, "International Property Awards"ta "Ticari Yapılar İçin Peyzaj Tasarımı" kategorisinde "Highly Commended" ödülünü aldı.

Mayıs 2014: ARKIV'de Geçen Ay Neler Oldu?

Baharın son ayında, yazın rehaveti çökmeden üstümüze, ARKIV'de geçen ay neler yaptık bir bakalım.

Begüm Yazgan

1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden lisans derecesini aldı.

1995 yılından 1998 yılına kadar çeşitli mimarlık ofislerinde yurtiçi ve yurtdışı konutlar, banka, otel ve üniversite yerleşkesi gibi projelerde görev aldı. 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. 1998 yılından 2003 yılına kadar ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bölümün Peyzaj Tasarımı Stüdyosu'nda ve Döner Sermaye Ofisi'nde görev aldı. 2001 yılında Japonya'da Tokyo Teknoloji Enstitüsü'nde burslu olarak doktora araştırması yaptı ve ders verdi.

2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden doktora derecesini aldı. Üniversitede tamamladığı "Savaş Sonrası Sistemci Ekoloji ve 1960'lardan itibaren Mimarlıkta Çevre Bilinçli yaklaşımlar" başlıklı doktora tezi, 2007 yılında ODTÜ çapında "Yılın En İyi Tezi" seçildi. Tezin konusu, 1960'lardan sonra ekoloji biliminde yer almaya başlayan sistemci yaklaşımının, günümüz mimari pratiklerine etkisi üzerinedir. Halen eşi Dr. Mimar Kerem Yazgan ile birlikte 2003 yılında kurduğu Yazgan Tasarım Mimarlık ofisinde mimarlık hayatını sürdürmektedir. Sahip olduğu teorik altyapı ve akademik deneyimlerini ofisteki pratiklerine yansıtmaya önem vermektedir. Ayrıca ODTÜ Peyzaj Tasarımı stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.