+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Cengiz Bektaş Mimarlığı Paneli Yapıldı

Mimarlar Odası'nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı altında yürüttüğü Sinan Ödüllü Mimarlar Programı kapsamında 2016-2018 dönemi büyük ödül sahibi Cengiz Bektaş için düzenlenen "Cengiz Bektaş Mimarlığı" başlıklı panel 26 Ocak'ta yapıldı.

2017'de En Çok Okunan Mimarlar ve Ofisler

2018 için geri sayımımız sürerken, geçtiğimiz yıl içerisinde Arkitera'da en çok okunan mimarlar ve ofisleri belirledik.

Çizmek

Mimar Cengiz Bektaş'ın kaleme aldığı “Çizmek” başlıklı kitap Arkeoloji ve Sanat Yayınları'ndan çıktı.

Cengiz Bektaş Hastaneye Kaldırıldı

Bir süredir Muğla'da yaşayan ünlü mimar ve sanatçı Cengiz Bektaş karın ağrısı şikayetiyle Muğla'da özel bir hastanenin acil servisinde tedavi altına alındı. Bektaş'ın sağlık durumunun iyiye gittiği ve ciddi bulgulara rastlanmadığı söylendi.

"Meraklısına Tasarım Tarihimiz: Kütüphane Buluşmaları" Etkinlik Serisinin İlki Gerçekleşti

Studio-X Istanbul ev sahipliğinde, İstanbul Tasarım Bienali işbirliği ve Ersa’nın desteğiyle gerçekleştirilen “Meraklısına Tasarım Tarihimiz: Kütüphane Buluşmaları” 11 Mart'ta Studio-X Istanbul’un kütüphanesi X-Reads’de gerçekleşti.

"Mimaride Görünmeyen: Çağdaş Türk Mimarisinde Görselleştirme" Sergisi

Türkiye'nin yapılı çevresinin oluşumuna katkıda bulunan mimar ve tasarımcıların önemli eserlerini bir araya getiren "Mimari'de Görünmeyen: Çağdaş Türk Mimarisinde Görselleştirme" sergisi, İstanbul'dan sonra ilk kez İzmir'de düzenleniyor.

Kerpiç Sempozyumu

Kerpiç Sempozyumu 23 - 24 Aralık 2011 tarihlerinde Konya'da gerçekleşiyor.

Küreselleşme Sürecinde Kent ve Mimarlık Sempozyumu

Küreselleşme Sürecinde Kent ve Mimarlık Sempozyumu, 13 - 14 Ocak 2012 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleşiyor.

"Mimar Sinan Günleri" Etkinlikleri

Etkinlikler, 8-9 Nisan 2012 tarihlerinde Kayseri'de gerçekleşiyor.

Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Etkinlikleri

Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi; birçok kurum ile işbirliği içerisinde olup, Nisan ayı içerisinde bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

10. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri

13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü kapsamında düzenlenen Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri için 2018 yılının teması "Eğitim Kampüsleri" olarak belirlendi. Son teslim tarihi 6 Temmuz 2018.

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Hizmet Binası Mimari Tasarım Yarışması

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Hizmet Binası" konulu mimari tasarım gerçekleştiriliyor.

Troya Müzesi Serbest Katılımlı, Tek Aşamalı, Ulusal Mimari Proje Yarışması

Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü'nde yapılacak Troya Müzesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce serbest katılımlı, tek aşamalı, ulusal mimari proje yarışması ilan edilmiştir.

“Denizli'de Yaptığım Yapılar Örnek Oldu”

Usta mimar Cengiz Bektaş'la Denizli'deki yapılarının öyküsünü ve kentin mimarlık kültürüne kattıklarını konuştuk.

“Yapıları Bir Mimarla Anlaşıp Yaptırabilirdik Ancak Tarifimiz Doğru Olur Muydu?”

1999’dan beri Lüleburgaz Belediye Başkanı olarak görevini sürdüren ve son yıllarda yarışmayla elde ettiği projeler ile öne çıkan Emin Halebak ile söyleşi yaptık.

Mersin "Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ile Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması" Üzerine Düşünceler

Mersin'de açılan yarışma üzerine bu yazı, Tolga Ünlü ve Tülin Selvi Ünlü tarafından ortak kaleme alınmıştır.

Toplumcu bir Alman Mimarı: Bruno Taut

Mimarlığı toplumsal gereksinimlere yönelik sanat olarak gören bir mimar...

Bana Mutluluğun Resmini Çizer Misin?

Son yıllarda sıkça referans gösterilen yaşam memnuniyeti olgusu bizler için ne anlam ifade ediyor?

Alternatif Bir Yapı Malzemesi Olarak Toprak

Toprak hala en sağlıklı ve en iyi ısı yalıtım malzemesi olma özelliğini koruyor. Üstelik nefes aldığından ortamın nemini dengeliyor. Bir toprak yapının inşası tamamen lokal malzemelerle yapıldığından oldukça da ekonomik.

Cengiz Bektaş

Cengiz Bektaş 26 Kasım 1934'te Denizli'de doğdu.

1934 Denizli doğumlu Cengiz Bektaş, orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde, yükseköğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yaptı. 1959 yılında yüksek eğitimini tamamladı.1960'ta Alman şehircilik kurslarına katıldı. Almanya'da serbest mimar olarak çalıştı. Orada girdiği iki yarışmada ödül aldı. ODTÜ'ye öğretim görevlisi olarak çağrılınca, Türkiye'ye döndü. 1962 – 63 öğretim yılında ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğini bir yıl yönetti.

1963'te Ankara'da Oral Vural ile birlikte kendi mimarlık işliğini kurdu. 1963–69 yılları arasında yalnızca altı yıl süreyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. 25'in üzerinde ödül kazandı. Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. 2 kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Aga Khan Ödülü'nü kazandı.Ankara'daki Türk Dil Kurumu yapısı, mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı.

Cengiz Bektaş, 2014 yılında Uluslararası Mimar Sinan Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca 2016 yılında, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde Mimar Sinan Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Cengiz Bektaş 1950'de bir Denizli güncesinde yazdığı köşe yazıları ile yazın yaşamına girdi. 1954'de D.G.S. Akademisi'ndeki, Bedri Rahmi'nin seçici kurulda olduğu şiir yarışmasında birincilik kazandı. 1960 yılında Fazıl Hüsnü Dağlarca, Türkçe Dergisi'nde Bektaş'ın şiirlerini Türkiye'de ilk kez yayımladı.

Şiirleri on altı dile çevrildi. Şiir betikleri ile birlikte mimarlık, kültür konularını işleyen 106 yapıtı vardır. Yurtdışında, yurt içinde sayısız toplantıya katıldı, bildiriler verdi.

Uluslararası PEN Türkiye Bölümü bir dönem 2. Başkanlığı, 6 yıl Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği Başkanlığı, 6 yıl Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı yaptı. TYS Onur Kurulu Üyesidir.

İki yıl TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürüten Bektaş, Amerika'da, Almanya'da, Makedonya'da konuk öğretim görevliliği yaptı. Bir yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, 1,5 yıl Trakya Üniversitesinde Halk Yapı Sanatı dersi, Marmara Üniversitesinde Sanat Felsefesi – Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 10 yıl "Estetik" dersi verdi.

1999'dan beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehircilik Bölümü'nde, lisans üstü öğrencileri için "Kültürün Planlamaya Etkisi„ "Kültürümüzün Oylumları„ dersi verdi.

Cengiz Bektaş, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümde ders veriyor.