+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Batman''''ın Çağdaş Sanatlar Müzesini Emre Arolat Tasarlayacak

Batman''''da yapılması planlanan Çağdaş Sanatlar Müzesi için sanatçı Ahmet Güneştekin ve Emre Arolat saha gezisine çıkıyor.

Emre Arolat 2019 The AIA Honorary Fellowship Programına Seçildi

Emre Arolat, 2019 The AIA Honorary Fellowship programında seçilen 9 mimardan birisi oldu.

Emre Arolat Ağa Han Yürütme Komitesinde

Ağa Han Mimarlık Ödülü''''nün 14.döneminin(2017-2019) yürütme komitesi açıklandı. Emre Arolat da komitede yer alıyor.

ARCHlab Söyleşi Serisi Arasında Türkler''''in Bulunduğu Dünyaca Ünlü Mimarları Ağırlıyor

ARCHlab, BauNetz.de, Deutsche Architekturmuseum (DAM), Goethe Institut ve Prounen Film''''in iş birliğinde yayınlanan bir söyleşi serisi.

Emre Arolat, Bodrum Mimarlık Kitaplığı''''ndaydı

Geçtiğimiz güz döneminde Atilla Yücel ve Aykut Köksal''''ın katılımları ile bir söyleşi dizisi düzenleyen Bodrum Mimarlık Kitaplığı''''nın, "Mimar Sunumları" adı altında başlatmış olduğu yeni etkinlik serisinde ilk konuk Emre Arolat oldu.

“Kent ve Kültür” Konferansı

Contemporary Istanbul, 19 Eylül''''de "Kent ve Kültür" başlığı altında uluslararası arenadan fikir önderlerinin katılımıyla bir konferans düzenliyor.

"Modern Mimarlık Mirası ve Koruma Sorunları" Sempozyumu

"Modern Mimarlık Mirası ve Koruma Sorunları" Sempozyumu 6-7 Ekim 2011 tarihlerinde İTÜ Taşkışla''''da gerçekleşecek.

Mimari Deneyim ve Felsefe Üzerine Söyleşi

YTÜ Mimarlık ve Tasarım Kulübü tarafından düzenlenecek olan "Mimari Deneyim ve Felsefe Üzerine Söyleşi" etkinliği 17 Ekim 2011 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda gerçekleşecek.

alldesign 2011

Dünyaca ünlü tasarımcılar 17-18 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi''''nde gerçekleşecek olan ''''alldesign 2011''''de buluşuyor.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi Atölye ve Sahnesi (Opera ve Tiyatro İşliği) Mimari Fikir Proje Yarışması

Birinci kademesi 30 Ekim 2015''''te, ikinci kademesi 25 Aralık 2015''''te sona erecek yarışmanın dosyası, Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden veya Mimarlar Odası Ankara, İstanbul, İzmir şubelerinden 100 TL karşılığı alınabilir.

Çanakkale Karasal-Sayısal Yayın Kulesi Uluslararası Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması

Çanakkale Karasal Sayısal Yayın Kulesi Uluslararası ve Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması ile elde edilecek. Yarışmaya dosya göndermek için son gün 27 Kasım 2013.

EAAB-Emre Arolat Architects Araştırma-Anlama Bursu 2013

EAAB-Emre Arolat Architects Araştırma-Anlama Bursu 2013''''e son başvuru tarihi 18 Şubat 2013. Bursun tanıtım toplantısı 7 Aralık Cuma günü MSGSÜ Video Konferans Salonu’nda yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası Mimari Proje Yarışması

Yarışmaya son başvuru tarihi 28 Mayıs 2010.

"Likör Fabrikası, Sanıldığının Aksine, Kıymeti Pek Bilinmemiş Bir Yapıdır"

Son zamanlarda üzerinde çok konuşulan, tarihi yapılara müdahale ederek galeri ve müzeye dönüştüren iki yeni proje -Tekel Likör Fabrikası ve İstanbul Resim Heykel Müzesi- hakkında Emre Arolat''''tan bilgi aldık.

“Müze yeni bir kültürel peyzaj oluşturacak”

İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin yeni binasının inşaatı sürüyor. Karaköy’deki antrepolar bölgesindeki 5 nolu Antrepo’nun yerine yapılan müzenin mimari tasarımını gerçekleştiren Emre Arolat, müzenin bir yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini söylüyor.

"Hakikatin Küçük Ölçekli Bir Oluşumu"

Atölye K maket atölyesinin kurucusu, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin, Emre Arolat, Nevzat Sayın gibi ülkenin önde gelen mimarları ile çalışan Murat Küçük ile mimari maket yapma pratikleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Cüneyt Özdemir ile Mimarlık Üzerine...

Heval Zeliha Yüksel, Cüneyt Özdemir ile söyleşi yaptı.

"Kamuda Böyle İşler de Yapılıyor"

ArkiPARC 2013 Belediye Ödülü Finalistleri''''nden Eyüp Başkanı İsmail Kavuncu ile ödüle başvurdukları "Eyüp Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi" projesi hakkında bir söyleşi yaptık.

Uluslararası Havalimanı Projelerinde Proje Tasarım Süreci

Einstein, "Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir." diyor. Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.

İztuzu Kumsalı Kurtarma Platformu’ndan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Mektup

İztuzu Kumsalı Kurtarma Platformu’nun, İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması’nın şartnamesindeki hususlara itirazlarını ve gerekçelerini içeren mektubu:

17-18 Temmuz Düzce Sel Felaketi, Bu Kader Değil!

17-18 Temmuz tarihinde yaşanan Düzce Sel Felaketi kaderimiz değildir. Sel felaketiyle beraber yaşanan can ve mal kaybını belgelemek ve sonraki felaketlerin önüne geçmek üzere hazırlanmış bir yazıdır.

Emre Arolat

Emre Arolat Architects'in ortaklarından mimar Emre Arolat, 1963'te Ankara’da doğdu. 1982’de Galatasaray Lisesi’nden, 1986’da MSÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-87 yıllarında ABD Washington D.C.’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda çalıştı.

1992 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık'ta, Şaziment ve Neşet Arolat'la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştı. Çalışmalarına 2004 yılında Gonca Paşolar ile birlikte kurduğu ve 2008 yılında Şaziment Arolat ile Neşet Arolat'ın, 2009 yılında da Kerem Piker ve Sezer Bahtiyar'ın ortak olarak katıldığı EAA-Emre Arolat Architects'te devam ediyor.

1998 yılından beri, gerek atölye yürütücüsü, gerekse jüri üyesi olarak, UÜ, İKÜ, İTÜ, ODTÜ, YTÜ, Bilgi Üniversitesi ve MSGSÜ'de görev aldı. Tek konutlar, büyük ölçekli konut yerleşmeleri, kamusal ve özel yönetim yapıları, alışveriş merkezleri, müze, konser salonu ve kütüphane gibi kültür yapıları, spor tesisleri, eğitim kompleksleri, sanayi yapıları, havalimanı ve rekreasyon alanlarında farklı ölçeklerde proje ve uygulamaları var. Çeşitli mesleki yayınlarda makale ve deneme yazıları yayınlandı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı.

2006 yılında, Dalaman Havalimanı yapısı Türkiye'den katılımlarda ilk kez uluslararası "AR Awards for Emerging Architecture, Highly Commended" ödülünü, 2008 yılında Minicity Maket Parkı yapısı ile "AR Awards for Emerging Architecture, Commended" ödülünü, 2009'da Kağıthane Tekfen Ofisleri ve Milas Golf Oteli projeleriyle "MIPIM AR Future Projects Awards, Commended" ödüllerini, Santralistanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi, Lara Kervansaray Oteli ve Konrge Merkezi, Zorlu Konak Residences ve Zorlu Center projeleriyle "2009 Europe Property Awards" ödüllerini, "7800 Çeşme Konutları ve Oteli" yapısı ile de "Emirates Glass Leaf Awards 2009"da "Yılın En İyi Çok Amaçlı Yapısı" ödülünü kazandı. Yine Türkiye'den katılımlarda ilk kez olarak 2005 yılında, Minicity Model Parkı projesi, Mies van der Rohe Avrupa Ödülleri kapsamında seçilmiş projeler arasında yer aldı, 2004 yılında "Proje" dalında, 2002 yılında "Yapı" ve "Proje" dallarında, 1992 yılında "Yapı" dalında olmak üzere toplam 4 adet Ulusal Mimarlık Ödülü, 2000 yılında ise Tepe Mimarlık Kültürü Vakfı'nın "Mimarlıkta Yeni Arayışlar Ödülü"nü kazandı.

TMMOB Mimarlar Odası'na üyedir, İSMD'de Başkanlık Üyeliği yaptı.