+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Ersen Gürsel''''e 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü

Ersen Gürsel, 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü (Global Award for Sustainable Architecture)''''nün beş sahibinden birisi oldu.

Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı

Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı, tarihin düz bir çizgide akmadığını kanıtlarcasına, ürettiklerinin peşini bırakmayan, yapılarının yaşamını yaşamına katan, sürekli "olay mahalli"ne geri dönen Gürsel’in işlerine kronolojik bir sırayla bakmayı deniyor.

BETONART’ın “Detay” Temalı 55. Sayısı Çıktı

BETONART, konuk editörlüğünü Cem Sorguç’un üstlendiği 55. Sayısında “Detay” temasını işliyor.

Kırlangıç Gelecekte Ayvalık''''ın Yaşam Alanı Olacak

Yüksek Mimar Ersen Gürsel, Ayvalık Ticaret Odası Salonunda Ayvalık Kırlangıç Projesi’ni anlattı.

Türkiye''''nin Ürün Dergisi RAF 10. Yaşını Kutluyor

RAF Ürün Dergisi, 10 yılına özel sayısıyla okuyucusunun karşısında. “10 Yıl, 60 Kapak” adlı özel ekimizde, 2005’ten bu yana yayınlanan kapakları, tasarımcılarının anlatımıyla birlikte bulabilirsiniz.

İMP Toplantıları: Galataport ve Haydarpaşa

İMP Toplantıları''''nın dördüncüsünün başlığı "Galataport ve Haydarpaşa".

İMP Toplantıları: Kültür ve Turizm Dinamikleri

İMP Toplantıları, İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın şeffaflaştırılmasını sağlamak amacıyla; 23 Şubat 2007 Cuma günü yapılacak "Kültür ve Turizm Dinamikleri" paneli ile devam ediyor.

Ersen Gürsel: "Taksim''''de Ne Oluyor?"

Ersen Gürsel''''in "Taksim''''de Ne Oluyor?" konulu söyleşisi, 10 Mart 2012 Cumartesi saat 15:00''''de Tarihçi Kitabevi''''nde gerçekleşecek.

Ersen Gürsel: Mimarlığın Doğal ve Kentsel Çevre İçindeki Konumu

14 Kasım Çarşamba günü saat 15:00''''te Kültür Üniversitesi Önder Öztunalı Salonu''''nda Y.Mimar Ersen Gürsel "Mimarlığın Doğal ve Kentsel Çevre İçindeki Konumu" başlıklı bir konuşma yapacak.

Türkiye İMSAD Kentsel Tasarımda Kalite Ödülü

Türkiye İMSAD Kentsel Tasarımda Kalite Ödülü''''ne 17 Kasım 2015 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

Bodrum Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası Bölgesel Mimari Proje Yarışması

Bodrum Ticaret Odası, hizmet binasını yenilemek üzere Mimarlar Odası Muğla Şubesine kayıtlı mimarlara açık bir yarışma başlattı.

S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2015: Haydarpaşa ve Çevresi

İstanbulSMD''''nin 2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, İstanbul''''un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan SOS İstanbul Fikir Projesi Yarışması''''nın bu seneki konusu Haydarpaşa ve çevresi olarak belirlendi.

8. RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması

Arkitera Mimarlık Merkezi, genç tasarımcıların isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kesime tanıtabilmesi amacıyla RAF Ürün Dergisi Ocak 2014 sayısının kapağında yer almak üzere RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması düzenliyor.

“Aynı Ağacın Gölgesinde Oturmuş, Yeni Oluşan Yapıları Hiç Yadırgamamış… İşte Ben Bunun Peşindeyim”

"Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı" sergisini ve Ersen Gürsel''''in mimarlığa bakışını mimar Ersen Gürsel, EPA''''dan Oya Erar ve küratör Gizem Albayrak ile konuştuk.

Ersen Gürsel

1939'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Vefa Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1962 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. 1963-1973 yılları arasında aynı kurumun Şehircilik Kürsüsü'nde asistan olarak görev yaptı.

Akademik yaşamı boyunca İstanbul üzerinde planlama çalışmaları, tarihi çevre ve sit alanlarına planlama çalışmaları, Side Antik Kenti Sit Koruma Planlaması üzerine yöntem araştırması, Haliç ve çevresi koruma planı yöntemi üzerine araştırma ve İstanbul yeşil alanları gibi konularda çeşitli bilimsel çalışmalar yaptı.

1966-1967'de İspanyol Hükümeti'nin bursu ile İspanya'da bir yıllık araştırma-inceleme gezisi gerçekleştirdi. 1969 yılında uluslararası "Side ve Çevresi Turizm Planlaması" yarışmasında birincilik ödülünü paylaştığı Mimar Mehmet çubuk ve Mimar Nihat Güner ile birlikte, EPA Mimarlık ve Şehircilik Etüd Planlama Atölyesi'ni kurdu, 1973 yılında Mimar Öcal Ertüzün'ün katılımıyla AKTUR Datça ve Bodrum Tatil Siteleri projeleri grubun yaptığı ilk uygulama oldu. Aynı yıl, akademik görevinden ayrıldı ve tüm zamanını proje çalışmalarına verdi. Daha sonra, 1977'de Mehmet çubuk ve Nihat Güner, 1980'de öcal Ertüzün EPA'dan ayrıldı. Gürsel; 1978-1980 yılları arasında Turizm Bankası'nın İstanbul'daki proje yürütücülüğü görevini de üstlendi, Sultanahmet ve çevresi Düzenlemesi Projesi'ni gerçekleştirdi. 1983-1984'de Cezayir Kent Merkezi üzerine tarihi araştırmalar ve aynı kentteki turizm yerleşmeleri konusunda incelemeler yaptı. 1985'te turistik tesislerin planlaması, oteller, eğlence merkezleri, pasifik adaları üzerindeki turistik tesisler ve otel zincirleri konusunda ABD'de incelemelerde bulundu. 1985'te Güney İspanya sahil kentlerinde, 1986'da Ege, Yunan adalarındaki turistik tesislerde, 1988-1990'da Sovyetler Birliği'nde yeni konut alanları ve turizm yerleşmeleri konularında araştırmalarda bulundu.

1979-1986 yılları arasında, M.S.ü. Şehircilik Enstitüsü'nde Yapı Merkezi Planlama Danışmanı olarak görev yaptı. 2001-2003 yılları arasında aynı üniversitede bu kez misafir hocalık yaptı. İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü'nde üye ve Danışmanlar Kurulu üyesi oldu. Ersen Gürsel'in üye olduğu kurumlar arasında, T.M.M.O.B. Mimarlar Odası, Mimarlık Vakfı, Ulusal Ahşap Derneği ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği bulunuyor.

Farklı zamanlarda İTÜ ve MSÜ Mimarlık Fakültelerinde misafir öğretim üyeliği yapmakta,çeşitli ulusal proje yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulunmaktadır.

2005 yılında Haluk Erar ile gerçekleştirdikleri İzmir Konak Meydanı ve çevresi Düzenlemesi Projesi ile Aydın Doğan Vakfı Kent Mimarisi ödülü'nü aldı.

Gürsel, 1987 yılından bu yana, EPA Mimarlık Şirketi'nde Y.Mimar Haluk Erar ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir.