+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Lefke Avrupa Üniversitesi 4. Tasarım Haftası Sona Erdi

"Bauhaus''''u Hatırlamak" teması ile düzenlenen Tasarım Haftası etkinliklerinde öğrenciler, çeşitli alanlarda yaratıcı çalışmalar ortaya koydu.

7 İklim 7 Bölge - Mahalle Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması Sonuçlandı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 5 Haziran''''da ilan edilen ve teması “Mahalle” olan ''''7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması''''nın sonuçları belli oldu.

Yarışma Projesi Hangi Noktaya Kadar İlerler?

5 Kasım Cumartesi günü yapılan Efeler Belediyesi Hizmet Binası Yarışması kolokyumu, yarışmacılar ve jürinin karşılıklı olarak birbirlerine yönelttikleri sorular, program eleştirileri ve jürinin değerlendirme yöntemleri üzerinden ilerledi.

Efeler Belediyesi Hizmet Binası Yarışması Sonuçlandı

Efeler Belediyesi tarafından 9 Ağustos''''da ilan edilen belediye hizmet binası yarışması sonuçlandı.

Bursa''''da Mimari Yarışmalar Azaldı

Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından Dünya Mimarlık Haftası kapsamında düzenlenen ''''''''Türkiye Mimarlığını Sorguluyor Sempozyumu'''''''' sona erdi.

"İTEZ ve TH&İDİL Sergisi" Söyleşisi

22 Mart 2013 Cuma günü sergi öncesinde saat 15:00''''de Seminer Salonu''''da Neşe İtez, Aytek İtez, Aslı Özbay ve Hasan Özbay ile söyleşi gerçekleştirilecek olup sergi açılışı saat 17.30''''da sergi holünde yapılacak.

Mimarlıkta Yarışmak

7 Mayıs Perşembe günü Lefke Avrupa Üni. Sinema Salonu''''nda "Mimarlıkta Yarışmak" panelinde bir araya gelecek Hasan Özbay, Yakup Hazan, Mehmet Soylu, Tamer Başbuğ, Evren Başbuğ ve Ekrem Ziver Bodamyalızade yarışmalardaki tasarım süreçlerini tartışacaklar.

Türkiye''''de Yarışmalar Tarihçesi

“Türkiye’de Mimari Proje Yarışmaları Tarihçesi ” söyleşisi, Hasan Özbay tarafından, 27 Mayıs Cuma günü saat 19:30''''da Mimarlar Derneği 1927''''de gerçekleştirilecek.

Mimarlıkta Yarışmak - LAÜ

Lefke Avrupa Üniversitesi Mimarlık Bölümü, 2018-2019 Bahar Akademik Dönemi sunumları kapsamında, 30 Nisan 2019 tarihinde "Mimarlıkta Yarışmak" sunumu ile Hasan Özbay''''ı konuk edecek.

Mahalle Tasarımı Fikir Yarışması

İller Bankası tarafından serbest, ulusal ve iki aşamalı olarak açılan yarışmada birinci aşama proje teslim tarihi 23 Mayıs 2017.

II. Ekolojik Kentsel Tasarım Yarışması

Türkiye veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''''ndeki şehir ve bölge planlama, peyzaj mimarlığı, mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj mimarisi bölümlerinde lisans düzeyindeki öğrencilerin katılımına açık yarışmanın proje teslim tarihi 10 Mart.

Adıyaman Aktif Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

Projelerin teslim tarihi 26 Kasım 2013.

Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması Ön Seçim İlanı

Ön seçim dosyaları için son başvuru tarihi 26 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 17:00.

6. RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması

Arkitera Mimarlık Merkezi, genç tasarımcıların isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kesime tanıtabilmesi amacıyla RAF Ürün Dergisi Ocak 2012 sayısının kapağında yer almak üzere RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması düzenliyor.

"Mimarlık merkezinin çıkış sebebi aidiyet duygusunun artması ve yurtdışındaki örneklerin bir benzerinin Türkiye''''de de yapılmasıydı"

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) 13. Dönem Yönetim Kurulu üyeleri Adnan Aksu, Yeşim Hatırlı, Enis Öncüoğlu, Hasan Özbay ve Selim Vanlı ile bir söyleşi gerçekleştirdik. TSMD''''nin güncel projelerinden mesleki sorunlarına dek pek çok konuda konuştuk.

Hasan Özbay

1957 yılında Ankara’da doğdu. 1979 yılında Ankara DMMA Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

ODTÜ’de yüksek lisans yaptı. 1983 yılında Tamer BAŞBUĞ ile “TH Mimarlık Grubu”nu; 1987 yılında Tamer BAŞBUĞ ve Baran İDİL ile birlikte “TH&İDİL Mimarlık Ltd şirketini kurdu. Girdiği 170’nin üzerinde yarışmada 15’i birincilik olmak üzere çeşitli ödül ve mansiyonlar kazandı. 1986-88 yılları arasında Mimarlar Odası’nda Genel Sekreter, 1988-90 yılları arasında Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Oda’nın “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” programının kurucularından oldu ve 5 dönem boyunca çalışmalarını “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Komitesi Başkanı ve Üyesi” olarak yürüttü. 1987-1988 yıllarında ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1996-1998 yılları arasında Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1991-1998 yıllarında TSMD “Mimar” Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü olarak ilk 12 sayının yayımlanmasında rol aldı. 1990-2000 yılları arasında Eskişehir Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri Mimarlık Fakültelerinde, 2000-2018 yıllarında Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapan Özbay, halen Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve serbest mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir.

Gaziosmanpaşa (İstanbul) Hükümet Konağı, Fatih (İstanbul) Hükümet Konağı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Binası, Harran Üniversitesi Kampüsü, Şırnak Üniversitesi Kampüsü, T.C. İslamabad Büyükelçiliği, Denizli Kongre ve Fuar Merkezi, Dışişleri Bakanlığı Ana Bina ve Ek Binası, TSK Özel Bakım Merkezi, T.C. Abuja Büyükelçiliği, Karabük Kardemir Kongre ve Eğitim Merkezi, Albayrak Mavişehir Konutları, TCDD Konya YHT Garı,  Antalya Kalekapısı Düzenlemesi ve Mustafapaşa (Nevşehir) Koruma İmar Planı uygulanan çalışmalarının başlıcalarıdır. Türk Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Derneği 1927'nin üyesi olup, TSMD'de çeşitli dönemlerde Yönetim Kurulu ve komisyonlarda görev yaptı.