+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018 İçin Seçilen Projeler Belli Oldu

2018 yılında inşaatı tamamlanan 67* adet projenin seçildiği Mimarlık Yıllığı''''nda bu yıl, 45 mimari, 10 iç mekan, 5 geçici strüktür, 6 kentsel tasarım/peyzaj ve 1 restorasyon/yeniden işlevlendirme projesi yer alıyor.

Seyahat Bursu 2019 Tema Tanıtım Toplantıları Yapıldı

Arkitera Seyahat Bursu için yeni bir süreç başladı. 2019 teması “mimarlık ve inovasyon” olarak belirlenen Arkitera Seyahat Bursu’nun jüri üyeleri arasında mimar Melike Altınışık ve Engin Ayaz ile bursun geçen seneki kazananı İrem Korkmaz da yer alıyor.

Arkitera Seyahat Bursu 2019 Tema Toplantısı, İstanbul

4 Şubat Pazartesi günü jüri üyeleri, öğrenciler, Geberit ve Arkitera, Seyahat Bursu 2019''''u konuşmak üzere ATÖLYE’de bir araya geldi.

İstanbul TV-Radyo Kulesi Londra''''da Digital Turn Sergisinde

Melike Altınışık Architects İstanbul TV – Radyo Kulesi projesi ile Londra’da Digital Turn, AADRL sergisinde yer alıyor.

Cahit Turhan Çamlıca Kulesi''''nin Açılış Tarihini Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çamlıca Kulesi''''ni 2019 yılının Temmuz ayında hizmete açmayı planladıklarını açıkladı.

Obsessions

Celal Abdi Güzer''''in Türkiye çağdaş mimarlık ortamı ile ilgili yapacağı sunum sonrasında "takıntılar" üzerine konuşacak mimarların bir araya geleceği etkinlik 12 Haziran Cuma günü Roterdam Post Office''''de.

Tasarım Bilkent''''17

Bilkent Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Topluluğu''''nun düzenlediği "Tasarım Bilkent" etkinliği 8 Nisan''''da Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi''''nde yapılacak.

Mekan Tasarımı ve Parametrik Tasarım

YTÜ Tasarım Kulübü, "Mekan Tasarımı ve Parametrik Tasarım" başlıklı söyleşi ile 25 Nisan 2018 Çarşamba günü saat 16.00''''da YTÜ Yıldız Kampüsü D-208 numaralı sınıfta Melike Altınışık''''ı konuk ediyor.

Mekan Konuşmaları: Tasarımı Tasarlamak

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans öğrencilerinin düzenlediği “Mekan Konuşmaları” serisinin 51.sine, "Tasarımı Tasarlamak" başlıklı konuşmasıyla Melike Altınışık konuk olacak.

Arkitera Seyahat Bursu 2019 Tema Tanıtım Toplantısı (İstanbul)

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017’den itibaren Geberit sponsorluğunda verilen Türkiye''''nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu için yeni bir süreç başlıyor.

Arkitera Seyahat Bursu 2019

Geberit sponsorluğunda düzenlenen ve teması “Mimarlık ve İnovasyon” olarak belirlenen Seyahat Bursu 2019 için son başvuru tarihi 8 Nisan 2019.

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018

Son başvuru tarihi 15 Şubat olan Türkiye Mimarlık Yıllığı, 2018 yılında tamamlanmış, mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, koruma/onarım/restorasyon, geçici strüktür/yerleştirme alanlarından adayları bekliyor.

eVolo 2019 Gökdelen Yarışması

eVolo Magazine''''in her sene düzenlediği gökdelen yarışmasının bu seneki metni ve takvimi yayınlandı, son başvuru tarihi 29 Ocak 2019.

SteelPRO 2017 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması

SteelPRO -daha önceki isimleri ile, PROSteel, PROÇEL- Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması bu yıl 14. kez düzenleniyor. Toplamda 20.000 TL ödül dağıtılacak yarışmaya mimarlık ve mühendislik bölümü öğrencileri katılabiliyor.

Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2016

Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından çelik yapı uygulamalarına verilen ödüllere başvuru için son tarih 24 Ekim 2016.

"Bir Yapıyı Doğadan Bağımsız Düşünmek, Tasarlamak ve Yaratmak Teknik Olarak İmkânsız"

"Europe 40 under 40" ödülünün bu seneki sahiplerinden, Çamlıca TV ve Radyo Kulesi''''nin mimarı Melike Altınışık ile mimarlığına ve üzerinde çalıştığı projelere dair konuştuk.

"Zaha Hadid Architects''''te Çalışmak Benim için Okul Gibiydi!"

Architectural Association School of Architecture''''da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra yedi yıl kadar Zaha Hadid Architects''''de çalışan Melike Altınışık ile yurtdışı deneyimi ve yarışmalar üzerine konuştuk.

Melike Altınışık

Londra’da Architectural Association Design Research Laboratory’de (2006) mimarlık ve kentsel tasarım yüksek lisans eğitimi almış, lisans eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bölüm birincisi olarak tamamlamıştır (2003).

MAA - Melike Altınışık Mimarlık kurucusudur. Mimar, tasarımcı ve akademisyen olarak, tüm çalışmalarında yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymayı ve mimarlık pratiğinin yeni tasarım teknolojileri ile kurduğu ilişkisel düşünce kapasitesini geliştirmeyi hedefler.

2006 yılında uluslararası platformda başlayan profesyonel mimari çalışmaları ile uzmanlığını, masterplan, yüksek yapılar; konferans merkezi, müze gibi kültürel yapı tasarımlarından özel üretim mobilya tasarımlarına, farklı ölçeklerde, geniş bir yelpazede geliştirmiştir. Tasarımları ile Europe 40 under 40, FEIDAD Tasarım Ödülü (Far Eastern International Digital Architecture Design Award) ve İsviçre Sanat Ödülü (Swiss Arts Award) gibi birçok prestijli ödül almıştır. Çeşitli ulusal, uluslararası ve davetli mimari proje yarışmalarında, sergilerde ve yayınlarda yer aldı. Projeleri arasında Çamlıca TV-Radyo Kulesi (İstanbul, Türkiye – yapım aşamasında) gibi ödüllü projeler yer almaktadır.

İstanbul’da kendi mimarlık pratiğini kurmadan önce, 2006-2012 yılları arasında Londra’da Zaha Hadid Architects bünyesinde Lead Architect (Proje Yürütücüsü) olarak uluslararası platformda tecrübe edinmiştir.

Profesyonel mimarlık çalışmalarına paralel olarak AA (Architectural Association, London), SAC (Staedelschule of Architecture, Frankfurt), LAU (Lebanese American University, Beirut), İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi), BU (Bilgi Üniversitesi, İstanbul) gibi çeşitli eğitim kurumlarına stüdyo yürütücüsü, misafir konuşmacı ve jüri üyesi olarak davet edilmiştir.