+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Pin It

Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri Sonuçlandı

Antalya Kepez Belediyesi tarafından Turgut Cansever''''in anısına düzenlenen Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri sonuçlandı.

Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması 1. Grup Sonuçları Açıklandı

Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması''''nda 1. grup sonuçları açıklandı.

Uluslararası Havalimanı Projelerinde Proje Tasarım Süreci

Einstein, "Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir." diyor. Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.

İztuzu Kumsalı Kurtarma Platformu’ndan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Mektup

İztuzu Kumsalı Kurtarma Platformu’nun, İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması’nın şartnamesindeki hususlara itirazlarını ve gerekçelerini içeren mektubu:

17-18 Temmuz Düzce Sel Felaketi, Bu Kader Değil!

17-18 Temmuz tarihinde yaşanan Düzce Sel Felaketi kaderimiz değildir. Sel felaketiyle beraber yaşanan can ve mal kaybını belgelemek ve sonraki felaketlerin önüne geçmek üzere hazırlanmış bir yazıdır.

Mustafa Batu Kepekçioğlu

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ nden mezun oldu.

2007 yılında İTÜ Mimari Tasarım Program''ı''nda “Fonksiyonel Esneklik Üzerine Kavramsal Bir Değerlendirme" adlı teziyle Yüksek Lisans derecesini ve 2018 yılında da " ''Sine-dram'' ve ''Arki-dram''ın Eleştirisi: Dziga Vertov ve Rem Koolhaas" adlı teziyle Doktora derecesini aldı.

Mezuniyetini takip eden yıllarda büyük bölümü Rivka Geron Schild ile birçok sayıda ulusal yarışmalara katıldı. “Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması”nda Eşdeğer ödüle, “Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması”nda 3. Mansiyon, “Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması”nda Birincilik ve 1. Mansiyon, “M. E. B. Muğla Milas Eğitim Kampüsü Proje Yarışması”nda Eşdeğer Mansiyon ödülüne layık görüldü. Davetli olarak katıldığı Emre Arolat ve Joseph Grima’nın küratörlüğünü yaptığı “2012 İstanbul Tasarım Bienali”ne “Töztepe” adlı çizgi romanla dâhil oldu. 2013 yılında, Volkan Taşkın ile birlikte FULLKONTAK mimarlık pratiğini kurdu, 2014 yılında da daha geniş katılımlı LOT Stüdyo’ya dönüştürdü. Bu süreçte hem özel sektör hem de kamudan aralarında TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların da bulunduğu birçok farklı işveren için apartmandan toplu konuta, toplu konuttan kentsel tasarıma kadar değişen ölçek ve tipolojilerde tasarımlar yapma şansı buldu. 

Bu dönemde “Tek Saflı Mescit” projesi ile “2015 Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Başarı Ödülü”ne ve mimari projelerini hazırladığı Tuzla’daki “Kâmil Abduş Gölü ve Çevresi Ekolojik Restorasyon ve Rekrasyon Projesi” ile de 2017 yılında “Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Proje Dalı Teşvik Ödülü’”e layık görüldü. 

2018’de İTÜ Mimari Tasarım Programında hazırladığı “Sinema ve Mimarlıkta Dramatik Anlatı Yapısının Eleştirisi: Dziga Vertov ve Rem Koolhaas” başlıklı doktora çalışmasını başarıyla tamamladı.