+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Pin It

16. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

2018 / XVI. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programının ödül töreni ve sergi açılışı 6 Nisan 2018’de Ankara’da CerModern Modern Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.

Mimar Sinan Büyük Ödülü Şevki Pekin'in Oldu

16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Seçici Kurul değerlendirmesi sonucu; Mimar Sinan Büyük Ödülü'ne, Mimarlığa Katkı Ödülü'ne ve Anma Programı'na değer görülen isimler ile Yapı, Proje ve Fikir Sunumu dallarında ödül adayları belirlendi.

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2017 için Seçilen Projeler Belli Oldu

2017 yılında inşaatı tamamlanan 51 adet projenin seçildiği Mimarlık Yıllığı'nda bu yıl, 31 mimari proje, 10 iç mekan, 5 yerleştirme/geçici strüktür, 4 renovasyon/yeniden işlevlendirme ve son olarak 1 adet kentsel tasarım/peyzaj projesi yer alıyor.

Gelibolu Tarihi Alanı – Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı ‐ Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması için İdare’ye, ön seçimi geçen 10 proje ulaşmış olup, jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda ödül ve mansiyon kazanan projeleri belirledi.

S.O.S İstanbul Fikir Projeleri Öğrenci Yarışması Ödül Töreni ve Kolokyum’u Yapıldı

İSMD'nin 2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, İstanbul'un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması bu sene konu olarak Üsküdar Meydanı’nı ele almıştı.

"Kırım_Simferopol: Kampüs Tasarımında Yeni Ufuklar" Proje Sergisi

İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Nurbin Paker ve Hüseyin Kahvecioğlu yürütücülüğünde, Mimari Proje 6-7 Stüdyo'sunda gerçekleştirilen, "Kırım_Simferopol: Kampüs Tasarımında Yeni Ufuklar" başlıklı proje sergisi İTÜ Taşkışla'da gerçekleşecek.

Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu 2013

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayat bulan Yarışmayla Yap Projesi kapsamında, 7 Mayıs 2013'te İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu düzenleniyor.

S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2017: Üsküdar Meydanı

İstanbulSMD'nin 2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, İstanbul'un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması'na son başvuru tarihi: 28 Kasım 2017.

İnegöl Belediyesi Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

İnegöl Belediyesi'nin hizmet binasının tasarlanması amacıyla açılan yarışmaya proje teslim etmek için son tarih 24 Mayıs 2016.

7. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması

Kazanan 5 öğrencinin 4-11 Eylül 2016'da Berlin'de TU Berlin ev sahipliğinde düzenlenen masterclass'a katılacağı METAMORFOZ temalı 7. Uluslararası Beton Tasarımı Öğrenci Yarışması için son teslim tarihi 8 Haziran 2016.

Sivas Kızılırmak ve Çevresi Fikir Projesi Yarışması

Sivas Belediyesi tarafından ön seçimli olarak açılan yarışmanın son başvuru tarihi 22 Şubat 2016.

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

TESKİ hizmet binasının tasarlanması için açılan yarışmanın proje teslim tarihi 10 Kasım 2015.

"Mimar Oluyorum, iyi niyet çerçevesinde organize edilmiş bir sosyal sorumluluk projesi"

Geçtiğimiz ay, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde lise öğrencilerinin katılımıyla "Mimar Oluyorum" başlıklı bir workshop düzenlendi. Bu workshop'un arkasındaki isimler olan Nihal Arlat ve Öznur Dulkadir ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Nurbin Paker

Nurbin Paker Kahvecioğlu, 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.

Aynı üniversitede, "Mimari Tasarımda Biçim Grameri: Metro İstasyon Tasarımı" başlıklı tez çalışması ile 1992 yılında yüksek lisans derecesi; 2001 yılında da "Mimari Tasarım Eğitiminde Bilgi ve Yaratıcılık Etkileşimi" başlıklı doktora tez çalışması ile doktor ünvanı aldı.

1991 yılında Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik görevini halen aynı kurumda öğretim üyesi olarak sürdürmektedir. 1995 ve 1996 yıllarında İngiltere, University of Newcastle Upon Tyne-CARDO'da; 1998-2000 yılları arasında ABD, University of Cincinnati-DAAP (College of Design, Architecture, Art and Planing)'de misafir araştırmacı olarak bulundu. Nurbin Paker, İTÜ Mimarlık Fakültesinde, lisans eğitiminin çeşitli dönemlerinde ve tezsiz yüksek lisans programında proje yürütücülüğü yapmaktadır ve akademik olarak ayrıca farklı araştırma, workshop, yarışma, sergi, konferans etkinlikleri ile teorik derslerde görev ve yürütücülükler üstlenmektedir.

Genel ilgi alanları içinde, mimari ve kentsel tasarım, kentsel dönüşüm, tasarımda temsiliyet, deneysel tasarım metodolojileri, mimari tasarım eğitiminde yaratıcılık, moda ve mimarlık sayılabilir.

Bugüne kadar katıldığı mimari ve kentsel tasarım yarışmalarında ödül, mansiyon ve satınalma dereceleri kazandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Çorlu Canlife Konutları, Antalya Karaalioğlu Parkı Yenilemesi, İTÜ Gölet Yurtları, İTÜ Gümüşsuyu Öğrenci Yurdu Yenilemesi, İTÜ Moda Okulu İç Düzenlemesi, İTÜ Maden Fakültesi Ağır Laboratuvar Binası uygulanmış ve uygulanmakta olan projelerindendir.

Mimarlık çalışmalarını Hüseyin Kahvecioğlu ile sürdürüyor.