+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Seda Kurt Şengün

2008 yılında İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden lisans, 2014 yılında İTÜ Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.

Heterotopya, üçüncül peyzaj, terrain vague ve fotoğraf konuları üzerine ’Yitik Alanın Peyzajı' başlıklı yüksek lisans tezi ile Lizbon Nova Üniversitesi’nde mimarlık ve edebiyat üzerine bir konferansa katıldı, ARKITERA davetiyle ARKIMEET’14 uluslararası konuşmacıları arasında yer aldı. Kadıköy Ağaç Rotası projesi IKSV 2. İstanbul Tasarım Bienali organizasyonlarından biri oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarih Tasarım Atölyesi, Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi davetleri ile gerçekleşen atölyeler ile birlikte, pek çok atölyenin yürütücülüğünü üstlendi. Pek çok üniversitenin mimarlık stüdyolarında jüri üyesi olarak yer aldı, birinci sınıf mimarlık stüdyoları yürüttü. Çeşitli yayınlarda peyzaj kültürü üzerine yazılar yazdı, seminerlere konuk oldu, çok sayıda ulusal ödül kazandı. 2017 yılında peyzaj ve mimarlık arakesitinde araştırma ve proje üreten PARCH’ı kurdu. Bu süreçte kentin sürdürülebilir dönüşüm konularında IFLA Common Ground ve EURAU konferanslarına kabul edilen Lüleburgaz Belediyesi Tosbağa Dere Projesi ve Future Architecture Platform’da aday gösterilen Sinema C projesi iki ayrı ulusal yarışmada eşdeğer ödül kazandı. 

2018 yılında Türkiye Peyzaj Mimarları Odası 10. Ulusal Meslek Ödülleri seçici kurul üyeleri arasında yer almış olan peyzaj yüksek mimarı Seda Kurt Şengün mesleki çalışmalarını PARCH’da sürdürmektedir, MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü konuk öğretim görevlisi olarak ’Peyzajın Görsel Okur Yazarlığı’ dersi yürütücülüğü ve stüdyo yürütücülüğü görevini devam ettirmektedir.

Daha fazla bilgi için: sedakurtsengun.com.