+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

The Circle, "Kalp Olmak Ne Ola?" Sergisi ile Açıldı

Mimari, tasarım ve sanat odaklı bir platform olarak kurulan The Circle, Slovenyalı sanatçı Joni Zakonjšek''''in İstanbul''''daki ilk solo sergisi "Kalp Olmak Ne Ola?" ile 14 Eylül Cuma akşamı kapılarını araladı.

3. Yeşil Binalar Ötesi Konferansı Yapıldı

Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri, akademisyenler ve yerel yönetim temsilcileri, 3.Yeşil Binalar Ötesi Konferansı’nda buluştu. Ünlü İngiliz mimarlar Peter Barber ve Bob Allies konuk konuşmacı olarak dünyadaki son gelişmeleri paylaştılar.

VitrA ile Kentin Hayalleri: Bursa

Bursalılar soruyor: "Bina rantının yarattığı delirmişlik halini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?"

TSMD 12. Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

TSMD 12. Mimarlık Ödülleri Töreni, mimarlık ve yapı sektörünün paydaşlarının geniş katılımıyla 27 Ocak 2017 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de düzenlendi.

39.Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Kapılarını Açtı

Dünyanın beş büyük yapı fuarından biri olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 10 Mayıs tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Ankara’yı Değiştiren Projeler 10/10 Forumları: 8/10 Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkezi

TSMD – MİMARLIK MERKEZİ’nin 2013 senesi itibariyle başlattığı ANKARA’YI DEĞİŞTİREN PROJELER 10/10 FORUMLARI, TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BİNASI ile devam ediyor.

Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak?

"Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak?" konferansı İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle 8-9 Ekim 2015''''te yapılacak.

Tasarım Bilkent''''16

Tasarım Bilkent etkinliği 9-10 Nisan''''da Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi''''nde yapılacak.

Sürdürülebilir Mimari Deneyimleri

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Kulübü''''nün düzenlediği, konuşmacıların sürdürülebilirliğe dair görüş ve düşüncelerini kendi projelerinden örnekler vererek deneyimlerini paylaşacakları panel 11 Nisan''''da BAÜ''''de yapılacak.

VitrA ile Kentin Hayalleri 19 Eylül’de Bursa’da!

"Kent Parkları ve Yeşil Rotalarla Doğasını Hatırlamak" teması çerçevesinde Bursa''''nın hayallerinin tartışılacağı program, 19 Eylül Salı günü saat 18.30''''da Sanat Mahal''''de yapılacak.

Sürdürülebilirlik Ödülü 2013

Ödüle son başvuru tarihi 28 Şubat 2013.

Arkitera İşveren Ödülü 2012

Ödüle son başvuru tarihi 15 Ekim 2012.

"Başarılı Bir Tasarımcı Olmak İstiyorsan Bir Şeye İnanman Lazım"

Tuna ile Ofis Sohbetleri''''nin ilk döneminin son konuğu Avcı Architects''''in kurucusu Selçuk Avcı.

"Farklı Kültürlerle İletişim Kurmak Cazip Geliyor"

Bu ay İş Üstünde''''de Avcı Architects''''in kurucularından Selçuk Avcı ile Afrika''''da tasarladıkları kongre merkezi projesini konuştuk.

"Sürdürülebilirlik Anlayışı Kalem Daha Kağıda Değmeden Ortaya Konmalı"

Avcı Architects ve danışmanlık firması Urbanista''''nın kurucusu Selçuk Avcı ile, sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı, Türkiye''''de yeşertmeye çalıştığı entegre tasarım ve bunun için yapılması gerekenleri konuştuk.

Selçuk Avcı

1961 yılında doğan Selçuk Avcı, Londra ve İstanbul’da yerleşik olan Avcı Architects’in kurucusu ve Urbanista Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi’nin kurucu ortağıdır.

1989 yılında kendisine ait ilk özel şirketi Londra’da Avcı Jurca Architects adı altında kurdu ve sonrasında Londra, İstanbul, Budapeşte ve Belgrad’da yerleşik olan multidisipliner bir tasarım öncüsü stüdyoya dönüştürdü. Konut sektörü, ticari sektör, ofisler, perakende, sanat, spor, hava alanı tasarımı, sağlık hizmetleri ve yüksek eğitim kurumları alanlarına yönelik çok çeşitli programların tasarım ve idaresinde birçok kişisel deneyime sahip olan Avcı ekolojik tasarım ve enerji tasarrufunu ön planda tutan mimari anlayışıyla bir çok projeye imza attı.

Londra’da Architectural Association’ da, Delft’de TU’da, Ljubljana’da Fakulteta za Arhitekturo’da mimarlık dersleri veren Avcı, İstanbul’da Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümünde stüdyo yürüttü ve ITÜ’de stüdyo dersleri verdi. Halen ekolojik tasarım üzerine zaman zaman atölye dersleri ve konferanslar vermektedir.

Yürüttüğü projeleri ve uygulanan yapıtları ulusal ve uluslararası sayısız ödül kazandı ve çalışmaları birçok dergide yayınlandı. Bunlardan en dikkate değer olanı, şirketi Avcı (Jurca) Architects’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi”nde yer almasıdır. Avcı’nın tasarım direktörü olarak 1989 yılında Avrupa Birliği Enerji Tasarruflu Mimari Yarışmasında ilk birincilik ödülünü kazandı ve Londra’da Energy Conscious Design Architects tasarım direktörü iken yaptığı projelerle 1998 yılında RIBA Bölgesel Ödülü’nü aldı. Avcı tarafından projelendirilen Ankara’daki Türkiye Müteahhitler Birliği Binası Londra’da Building Magazine tarafından “En İyi Uluslararası Proje”, 2014 Sign of the City Ödülleri’nde ise “En İyi Mimari Proje” seçildi. Türkiye Müteahhitler Birliği Binası aynı zamanda 11.Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Ödülleri’nde "Yapı Ödülü" ve sürdürülebilirlik nitelikleriyle de LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazandı.