+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

3s Firuze Konakları

Küçükçekmece Gölü’nün batısında kalan yamacın tepesinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nün hemen sırtında yer alan konut projesi Ergün Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

8 kat yükseklikle sınırlandırılmış bir imara sahip olan arsada, temel tasarım motivasyonu, yapının merkezinde geniş, ferah ve canlı bir avlu oluşturmak; bu avluyu çevreleyen yapıyı da güneydoğuya ve Küçükçekmece Gölü’ne doğru açarak hem avlunun hem de yapının içerisindeki konutların güneşe ve manzaraya yönelimini sağlamaktır.

Avlu kendi içerisinde farklı kotlara oturan 3 platforma ayrılmaktadır. Birincisi konutlara erişimi çeşitli peyzaj ögeleriyle zenginleştirerek sağlayan zemin kat platformudur. İkincisi, 1. bodrumda kısmen gömülü kısmen açığa çıkan, sosyal tesislerle hemzemin, açık havuz, spor ve eğlence faaliyetlerini örgütleyen alt platformdur.  Sonuncusu ise tamamıyla Küçükçekmece Gölü’ne yönlenmiş, bahçenin seyir terası niteliğindeki geniş platformdur.

Konutları içeren çevresel yapı 3 blok şeklinde ele alınmıştır. Batı kısmında, park ve cami tarafında kalan blok, yoğunluklu olarak küçük birimleri, diğer iki blok ise büyük konut birimlerini içermektedir. Her blok kendi içerisinde, ikisi köşelerinde biri de merkezinde olmak suretiyle, üçer adet ortak kat bahçesiyle yırtılarak; koridorların doğal ışık ve doğal hava alması sağlanmış, her katta bir sosyalleşme platformu oluşturulmuş, uzun kütleler boşaltılarak hareketlenmeleri sağlanmıştır.

3 kenarı yol olan parselde, çevresel bloğun 3 cephesinin zemin ve asma katları sokak dükkanları olarak değerlendirilmiştir. Konut kat planlarındaki dik açılı rasyonel hatlar, ticari katlarda farklı açılarda kırılarak sokakların yer yer meydanlaşmasına imkan vermektedir. Doğu tarafında kalan cephedeki mağazaların önünde geniş kamusal alanlar bırakılarak, bu bandın üniversite öğrencileri tarafından kullanılabileceği ön görülmüştür.

Details
Project Location: Avcılar, İstanbul
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: 3S Kale Gayrimenkul
Ana Yüklenici: 3S Kale Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım
Interior Architecture: Esat Özkan, Zeynep Ergün, Anıl Asal, Gizem Arslaner, Meltem Uysal
Lighting Project: Lipom Aydınlatma
Structural Project: Fonksiyon Mühendislik
Mechanical Project: Dinamik Proje
Electrical Project: Enkom Mühendislik
Photography: Emre Dörter
Architectural Supervision: Ergün Mimarlık
Construction Site Manager: Cengiz Türe
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 28,000 m²
Total Construction Area: 112,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ender Ergün

Eser Ergün

Can Tamirci

Burcu Durmaz

İpek Hayrater

Servet Unver

Esma Değirmenci