+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

alve0sis: Animat

Urban Atölye tarafından tasarlanan yerleştirme, Antalya Karaalioğlu Parkı'nda IV. Antalya Uluslararası Mimarlık Bienali’nin bir parçası olarak 22 Eylül-13 Ekim 2017 tarihleri arasında sergileniyor.

Urban Atölye, projeyi anlatıyor:

İstanbul’da yer alan zanaat odaklı tasarım stüdyosu Urban Atölye tarafından geliştirilen ‘alve0sis: Animat’, çok yönlü ve içi boşluklu beton strüktür ile içerisine yerleştirilen miselyum bazlı yaşayan malzemenin zaman içindeki farklılaşma halleri uzerine bir animasyonu temsil ediyor. 

Hesaplamalı Süreç

alve0sis'in hesaplama yoluyla üretilme süreci, canlı doğasıyla uyumlu olarak, parçacık bilgilerinden hücresel verilere ve sonunda miselyumu barındıran kemiksi yapıya kadar giden dinamik bir prosedürü içeriyor. alve0sis bu bakımdan, evrimsel bir animasyon sürecinden çıkan hayvansı bir yapıyı andırıyor. Bu animasyon için ilk girdi, gölge ve hava akımı gibi mekânsal ve içsel kuvvetlerin yanı sıra oluşturduğu mekânsallık ve porozite ile de cevap veren parçacık veri ağından geliyor. Bu ağlar, aynı DNA'dan ortaya çıkan bir dizi forma ve daha farklı adaptasyonlara dönüşebiliyor.

Yeni yapısal teknik

alve0sis’i oluşturan çok yönlü tübüler yapı yenilikçi bir teknikle üretiliyor. Sayısal modelden otomatik olarak elde edilen kumaş kalıp patronları metal bir çerçeveye asılarak geriliyor ve beton püskürtülerek katı biçimini kazanıyor. alve0sis: Animat yerleştirmesi için yapıda kullanılan dolgu miseller formun yüzeyindeki deliklerden gözlemlenebiliyor.

Teşekkürler

A. Mehmet Atmaca | Agroma mantar
Ahmet Topbaş | Ateknik Structural Design

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Muratpaşa
Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon
Proje Tipi Grubu: Kültür
Ana Yüklenici: Fibrobeton Yapı Elemanları

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Orkun Beydağı

Gülay Elbasdı

Nicola Iavarone

Hande Kocabaş

Gizem Kozanoğlu

Nevzat Kuru

Tuna Öğüt

Damla Soyseven

Nilüfer Kozikoğlu