+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Antares Alışveriş, İş ve Yaşam Merkezi

Alışveriş ve ticaret merkezi ile konut bloklarından oluşan Antares, yoğun konut dokusunun yer aldığı Ankara Etlik'te etrafı yollarla çevrili bir adada tasarlanmış.

Antares, alışveriş sokağının üzerini kaplayan şeffaf çelik-cam strüktür, panoramik Ankara manzaralı yemek avlusu ve öncü cephe tasarımına sahip ofis kulesi ile farklılaşır.

Antares, Türkiye'deki alışveriş merkezleri içinde en büyük oturum alanına ve en uzun alışveriş sokağına (280 m) sahip. 9000 m2 lik cam ışıklıkla kaplı alışveriş sokakları ve meydanlar insanların kendilerini uygun iklimsel koşullarda açık havada dolaşır gibi hissetmeleri üzere tasarlanmış.

Yaygın rastlanan alışveriş kutusunu kırmak amacıyla ofis bloğuyla alışveriş merkezini bağlayan plazanın devamında bir yapay göl oluşturulmuş, göl içinde bağımsız restoranlar tasarlanmış. Bağımsız restoran yapıları, karşılarındaki alışveriş merkezinin dışından çalışan restoranlarla birlikte 'köy sokağı' nı oluşturur. Konut blokları ile alışveriş merkezi, peyzaj elemanlarıyla desteklenen spor merkezi ve sosyal merkez ile birleşmekte. Kentsel ölçekteki projenin tasarımında çevresiyle uyumlu ve çevresini yönlendiren bir yapılar bütünü amaçlanmış.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Etlik
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Başlangıç Yılı: 2005, 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 133.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 200.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk

Eser Çengel

Filiz Cingi Yurdakul

Nurten Asil