+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Armada Alışveriş ve İş Merkezi

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan Armada Alışveriş ve İş Merkezi Ankara Söğütözü'nde bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor.

Ankara’da batı koridoru doğrultusundaki gelişmenin ilk büyük ve kentsel yapılarından biri olan Armada iş ve ticaret merkezi kendi ölçeğinin dışında kentsel bir jeneratör görevi üstlenmiş, kendisinden sonra gelen bölgesel gelişme için belirleyici olmuştur. Eylül 2002'de açılan yapı, benzerleri içinde seçkin, üst düzeyde ve çekici bir alışveriş merkezi oluşturmak amacı ile tasarlanmış, dış ve iç tasarımı ve uygulaması üzerinde özenle çalışılmış bir alışveriş ve iş merkezi kompleksidir.

Yapı yatay ve düşey olarak iki bloktan oluşmaktadır. Alışveriş merkezinde arsanın eğiminden yararlanılarak, yapıya dört cephesinden, dört ayrı girişle üç farklı kottan giriş imkânı verilmiştir. Eskişehir Yolu üzerindeki ana giriş üç katlı yüksek bir mekân olarak doğal yolla aydınlatılmaktadır. Giriş holünden sonra dolaşım mekanları ikiye ayrılmaktadır. Koridorların her biri atriyum boşluklarında birleştirilerek akıcı bir dolaşım şeması sağlanmıştır.

Yaklaşık 32 000 m2 kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezinde çeşitli büyüklüklerde 150'ye yakın mağaza ve fast food bulunmaktadır. Yapı içinde on bir salonlu sinema ve büyük bir süpermarket yer almaktadır. Kullanıcılar, ofisler ve kiracıların kullanımı için açık ve kapalı dahil toplam 3100 araçlık park yeri tasarlanmıştır.

Ofis bloğu tasarımı panoramik ilişkilerden doğmuş iki yayın kesişimidir. Mekik planlı, 21 katlı ofis kulesi tasarımında yapının içinden ve kentin çeşitli noktalarından, farklı zamanlarda farklı algılara kaynaklık edebilecek bir ofis yapısı arayışıyla tasarlanmıştır.  Kule, kent silüeti içinde yerini alacağını ümit ettiğimiz mekansal nitelik farklılaşmasına özgünlüğüne ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Map
Details
Project Location: Çankaya, Ankara
Project Type: Shopping Mall, Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Söğütözü İnşaat
Consultant: Salih Bezci, Vecihi Yıldız, GMW MIMARLIK
Ana Yüklenici: Söğütözü İnşaat
Structural Project: Yüksek Proje
Mechanical Project: Ünlü Mühendislik
Electrical Project: Emak Mühendislik
Project Start Date: 1998
Construction End Date: 2002
Total Construction Area: 125,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Osman Öztürk