+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Avanos 5D

Defne Önen'in tasarladığı Avanos 5D binası, Kapadokya Milli Parkı'nın yanında yer alıyor.

Avanos kent sınırındaki arsanın arkasında yer alan Kapadokya Milli Parkı doğal oluşumları, planlama sırasında çeşitli mekan, form ve malzeme araştırmalarına temel oluşturdu.

5D binası bir düzlem üstünde yer alan 5 bağımsız duvar ve onları birbirine bağlayan güneş kırıcılarla kaplı şeffaf hacimlerden meydana geldi. Belirli bir kullanıcısı ve programı olmayan bu yapı, yerel ile günceli, doğal ile kentseli, ekonomi, esneklik, iklim ve mevzuatlar çerçevesinde bir bağdaştırma denemesi oldu.

Kuzey-güney ve Avanos merkez-Milli Park aksına oturan taşıyıcı grid ve 5 ana "taş" duvar ile, parçalı ve iç içe, iç ve dış mekanlar oluşturuldu. Duvarlar üzerine yer yer çeşitli servis hacimleri eklendi. Taş duvar örgüsünden küçük açıklıklar yaratıldı. İçte ve dışta bütünlük içinde kullanılan taşlar 3 ayrı yerel taş ocağından seçildi, değişken ölçü ve oranlarda örüldü. Çatıda cam açıklıklarla kapatılmış iç avlucuklar etrafında dönen, taş duvarlar üzerindeki merdiverlerle dikey dolaşım oluşturuldu. "Doğal" ile "yapılı" bağlantısını geliştirmesi umuduyla yapının çevresinde, rampalar, merdivenler arasında ve çatıda yerel iklim bitkileri, ağaçlar ve duvarları saracak sarmaşıklar ekildi.

Map
Details
Project Location: Avanos, Nevşehir, Kapadokya
Project Type: Shopping Mall
Employer: AGE İnşaat ve Ticaret AŞ
Peyzaj Mimarlığı: A. Defne Önen
Structural Project: E. Serdar Binzet
Project Start Date: 2006
Project End Date: 2007
Construction Start Date: 2007
Construction End Date: 2009
Building Plot Area: 1.970 m²
Total Construction Area: 1.773 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

A. Defne Önen