Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

AVVLU

İstanbul-Kocaeli arasındaki ana artere yakın bir parselde yer alan binanın tasarımı ikili durumlar üzerinden geliştirilmiş.

ofisvesaire, projeyi anlatıyor:

Alt kotlarında işyerleri bulunan konut yapısında bu ikili durum öncelikle yapının kütlesinde görülmektedir. İşlevsel ayrımı vurgularcasına alt kotlar görsel olarak geçirimli kılınırken, üstte yer alan konut bloğu daha geçirimsiz bırakılmıştır. Konut kütlesi daha sonra düşey parçalara ayrılmış, bu parçalanma sonucu cephedeki boşluklar oluşmuştur. 

Kütlenin tasarımındaki ikili durum plan şemasında da görülmektedir. Dışarıdan kapalı bir kutu hissi veren yapı, ortasında tasarlanan iç avlu sayesinde şeffaflaşmaktadır. Günümüz konut yapılarındaki sınırlı kullanıcı etkileşimini sorunsallaştıran proje, avlu ile güncel bir konut yapısı için yenilikçi bir dolaşım senaryosu önermektedir. Tüm konutların ortak kullanımında olan avlu sayesinde yapı nefes almakta, açılır/kapanır çatı sistemi ile gün boyu doğal havalanabilmekte ve gün ışığını etkin kullanmaktadır. Avlu, yapının bulunduğu parseldeki imar durumuna da çözüm önerisi getirmiştir. Yapı yükseklik sınırı bulunan parselde yer alan kitle her iki doğrultuda genişletilerek maksimum cephe kullanımı sağlanmıştır. 10 farklı tipolojiye sahip toplamda 25 adet konut elde edilen yapıda cephe hattı, büyük cephe açıklıkları ve etkili kat yüksekliği  ile doğal aydınlatmayı en verimli şekilde kullanmaktadır. 

Harita
Künye
Proje Yeri: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Yuva Yapı
Ana Yüklenici: Yuva Yapı
Statik Projesi: Endurans Proje
Mekanik Projesi: Mustafa Aydın
Elektrik Projesi: Erkan Tetikoğulları
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 2,600 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Melis Varkal

Gökhan Çelikağ

Ceren Kocabıyık

Merve Köz