+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

B Evi

Konya’da bulunan villa Elips Tasarım Mimarlık tarafından tasarlandı ve 2019 yılında inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

B Evi tasarımında Konya şehrini ve Mevlana’yı özümseyerek, ev sahiplerinin yaşamlarına anlam ve rahatlık katmak amacı ile modern ve geleneksel öğeleri birleştirmek amaçlanmış. Mevlana’nın, “Ne olursan ol yine gel.” çağrısından ve “Her farklının içinde bir benzer bulunabilir.” düşünce biçiminden ilham alınmış. Konya şehrinin; yaşamı ve evreni devamlı bir gelişim, değişim ve yenilik içinde görmesiyle oluşan kimliği de bu düşünceyi destekler nitelikte.

Tarihi Konya şehrindeki günümüz modernizmi, B Evi’nin mimari tasarımındaki yalınlık ve sadelikle kendini göstermekte iken; mobilya seçimlerinde daha geleneksel çizgiler yer alıyor.

Tasarımın yanı sıra teknoloji de B Evi’nde kendini gösteriyor, projedeki tüm elektrik ve mekanik sistemlerin işleyişi akıllı ev sistemleri kontrolünde sağlanmış. Yapıda, cephe ve camlarda ısı yalıtımı yüksek malzemeler tercih edilirken, tüm aydınlatmalarda LED sistem kullanılmış; böylelikle enerji tüketiminin az olması hedeflenmiş. İnce işlerde ise mermer, lamine parke, ahşap, duvar kâğıdı ve boya kullanımı ön plana çıkıyor.

B Evi tasarımının en önemli ilhamlarından biri olan doğa, yapıda oluşturulan akslar ve şeffaflıklarla evin içine davet edilirken; mekânda kullanılan açık tonlar, kullanıcının iç huzurunu yakalaması noktasında önemli bir başlangıç noktası oluşturuyor.

Künye
Proje Yeri: Konya
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Proje Yöneticisi: Feza Koca
Fotoğraf: Ali Bekman
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 2.045 m2
Toplam İnşaat Alanı: 666 m2

Pin It
Mimar

Feza Koca

Vildan Tunalı

Erhan Şahinkoç
Yardımcı Mimar(lar)
Miray Burmalı
Sezen Mert