Other Works
Similiar Projects

B Evi

Konya’da bulunan villa Elips Tasarım Mimarlık tarafından tasarlandı ve 2019 yılında inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

B Evi tasarımında Konya şehrini ve Mevlana’yı özümseyerek, ev sahiplerinin yaşamlarına anlam ve rahatlık katmak amacı ile modern ve geleneksel öğeleri birleştirmek amaçlanmış. Mevlana’nın, “Ne olursan ol yine gel.” çağrısından ve “Her farklının içinde bir benzer bulunabilir.” düşünce biçiminden ilham alınmış. Konya şehrinin; yaşamı ve evreni devamlı bir gelişim, değişim ve yenilik içinde görmesiyle oluşan kimliği de bu düşünceyi destekler nitelikte.

Tarihi Konya şehrindeki günümüz modernizmi, B Evi’nin mimari tasarımındaki yalınlık ve sadelikle kendini göstermekte iken; mobilya seçimlerinde daha geleneksel çizgiler yer alıyor.

Tasarımın yanı sıra teknoloji de B Evi’nde kendini gösteriyor, projedeki tüm elektrik ve mekanik sistemlerin işleyişi akıllı ev sistemleri kontrolünde sağlanmış. Yapıda, cephe ve camlarda ısı yalıtımı yüksek malzemeler tercih edilirken, tüm aydınlatmalarda LED sistem kullanılmış; böylelikle enerji tüketiminin az olması hedeflenmiş. İnce işlerde ise mermer, lamine parke, ahşap, duvar kâğıdı ve boya kullanımı ön plana çıkıyor.

B Evi tasarımının en önemli ilhamlarından biri olan doğa, yapıda oluşturulan akslar ve şeffaflıklarla evin içine davet edilirken; mekânda kullanılan açık tonlar, kullanıcının iç huzurunu yakalaması noktasında önemli bir başlangıç noktası oluşturuyor.

Details
Project Location: Konya
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Projcet Manager: Feza Koca
Photography: Ali Bekman
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 2.045 m2
Total Construction Area: 666 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Feza Koca

Vildan Tunalı

Erhan Şahinkoç
Contributing Architect(s)
Miray Burmalı
Sezen Mert