+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bayraklı Sahili Bornova Deresi Üstü Yaya KöprüsüBayraklı sahilinde Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, Bayraklı Sahili Yenileme Çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve küçük servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile mevcut köprünün yerine projelendirilmiştir.
Mevcut köprü yaklaşık 2 metre genişliğinde 41 metre uzunluğunda, kıyı zemininden 1.3 metre yüksekliğinde, engelliler ve yaşlılar için zor erişilen dik rampaları olan, genişlik bakımından yaya ve bisiklet trafiğini taşıyacak kapasitesi olmayan, projesiz olarak yapılmış iptidai bir köprüdür.Yeni köprü ise Bayraklı
Sahilinin dereler tarafından bölünmeden bir bütün olarak hizmet edebilmesi açısından gerekli bir ulaşım yapısıdır. Bayraklı Sahili, üstlendiği yeni fonksiyonlar ve gelişen arka planı ile birlikte daha çok kentliye hizmet eden bir konuma gelecektir.Bu noktadan yola çıkarak tasarlanan köprünün, mesnet noktaları arasındaki mesafesi 31 metredir. Bağlantı rampaları ile beraber düşünüldüğünde 74 metre uzunluğundadır. Köprü 10.9 metre genişiliğindedir. Bunun 3.5 metresi bisiklet yolu olarak ayrılmıştır.
Yaya yolu genişliği ise 7.4 metredir. Köprünün zemin seviyesinden olan yüksekliği (238 cm) nedeni ile köprü üzerine %7 eğimli rampa dolguları ile erişilmektedir. Bu eğim engelliler ve yaşlılar için standart bir eğimdir.
Sahilin simgesi olacak bir köprü tasarlanmaya çabalanmıştır. Köprünün içinde hareket eden yayalar, aynı zamanda Altınyolda hareket eden araç içindeki gözlemciler bakımından farklı ışık gölge oyunları oluşturacak durağan olmayan görünümü değişen cephenin parçaları olacaktır. Bu durağan olmayan görünüm bir ulaşım yapısı için oldukça uygundur.Köprü güvenlik bakımından aydınlatılacaktır. Aynı zamanda korkuluklar arasında yer alan spotlar sayesinde dekoratif olarak da aydınlatılacaktır. Böylece hem deniz hem kara tarafından izleyiciler için estetik bir görünüm kente kazandırılmış olacaktır.
Künye
Proje Yeri: Bayraklı, İzmir
Proje Tipi: Köprü, Kentsel Tasarım Projesi
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Merih Feza Yıldırım

Serdar Uslubaş

Duygu Görgün

Talat Çelebi

Gülbiye Hacıoğlu

Ceren Tuncer
Yardımcı Mimar(lar)
Sena Neşem Uysal
Mehmet Karataş