Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Batum’da bir Loft Daire

Tasarımca Design Office tarafından Gürcistan Batum’da projelendirilen loft daire eski kütüphane binasında bulunuyor.

Ofis, projeyi anlatıyor:

Bu bina Medea Heykeli’nin bulunduğu Batum’un en işlek yerlerinden biri olan Avrupa Meydanı’nda yer alıyor. Eski kütüphane binası özgünlüğü korunarak restore edilip yaşam alanına dönüştürülmüştür.

Şehrin içine entegre olmuş klasik Gürcü mimarisiyle yapılmış bina şehrin özgünlüğüyle bir bütünlük sağlarken, tasarlanan loft daire özgün bölümlerinden ayrılması amacıyla modern mimari ile projelendirilmiştir. Tasarımca Design Office var olan mekan potansiyelini doğru kullanabilmek adına, kat yüksekliğinden en iyi şekilde yararlanmış, açık plan şemasını tasarım kararına katmış, kesitte ise kot farklılıklarını olumlu değerlendirerek nitelikli bir örnek oluşturmuştur.

Doğal mekanın endüstriyel karakterini korumak amacıyla mekanın genelinde brüt beton zemin kullanılmıştır. Yaşanan mekanın bir bütün olarak algılanması için banyo ve misafir odası dışındaki tüm alanların açık olarak tasarlandığı loft dairede yatak odası asma kata yerleştirilmiştir. Genel kullanım alanlarına hakim olan maskülen renk skalası, modernizmi destekleyici nitelikte kullanılmıştır. Mekanda yaratılan şeffaflığa atıfta bulunmak amacıyla tüm tuğla duvarlar cam ile kaplanmış, duvarlara yeni bir kimlik kazandırılmıştır.

Mekanın modern dokusunu öne çıkarmak amacıyla her mobilya mimariye uygun şekilde seçilmiş ya da özel olarak ürettirilmiştir. Örneğin salonda kullanılan Barcelona Chair “klasikleşmiş modern” görüntüsüyle mekandaki kaliteli havayı öne çıkarmıştır.

Künye
Proje Yeri: Batum, Gürcistan
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Yiğit Tuğrul Tokman

Pin It
Mimar

Burçin Dinler

Diğdem Çağıral

Ezgi Özay

Tane Demirtaş