+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Bukhara City

Buhara City, merkezinde bilim merkezi, müze, kütüphane, konferans merkezi gibi sosyo-kültürel alanlar ve yeşil alanlar da içeren, 65 bin metrekarelik yeni bir kent merkezi projesi.

Studio Vertebra, projeyi anlatıyor:

Büyük, Küçük ve Orta Ölçekli Yatırımcılara Uygun Planlama...

Tasarım, Tarihi Buhara kentiyle 4 ana noktadan ilişki kurarak kentin halihazırdaki yoğunluğunu bu bölgeye yönlendirmeyi hedefleniyor. Merkezin çevresinde konumlanacak olan ticari ve konut adalarının daha küçük parsellere bölünmesiyle projenin sadece büyük değil, küçük ve orta ölçekli yatırımcılar için de yatırıma uygun hale getirilmesi planlanıyor. Konut yapıları arasında avlular ve yeşil alanlarla oluşturulan boşluklar etrafında konumlandırılan farklı yüksekliklerdeki konut blokları hem güneşin ve rüzgarın iç mekanlara alınabilmesini, hem de otopark gibi servis alanlarının karşılanmasını sağıyor.

Konut yapılarının arasında eşit mesafede kreş ve çocuk bakım merkezlerinin de planlandığı projede zemin seviyesindeki alışveriş alanlarının üzerine 1-2 katlı ofislerin yerleştirileceği ticari yapılardan oluşan ve iki ayrı ucunda iki otel projesinin yer alacağı bir de ticaret sokağı bulunuyor. 

İklimsel Koşullara Uygun, Yerel Kültürle Biçimlenen Çağdaş Kent Dokusu...

İklim koşulları hayli sıcak olan bölgede yapılar arasında kullanılacak su öğesiyle yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Studio Vertebra, mevcutta bulunan su kanalını ıslah ederek suyu kentin içine almayı ve Buhara’nın tarihi kimliğinde önemli yeri bulunan, bölgeye özgü havuz-bina ilişkilerini modernize ederek, küçük ve büyük havuzlarla yapıların arasına ve kamusal alanlara taşımayı planlıyor. Kent merkezinin araç trafiğinden arındırılarak tamamen yayalaştırıldığı projede turistler, yaşlı ve engelli bireyler için nostaljik bir tramvay sistemi de kurulacak.

Buhara’nın tarihi dokusundaki şehir siluetini ve kat yüksekliklerini koruyan bir planlama anlayışının kullanılacağı proje, bölgenin sembolik tarihi yapılarından referans alan renk, doku, malzeme ve formlarla biçimlenecek. Ayrıca proje alanı içerisinde bulunan beton fabrikaları ve demir yollarının, inşaat aşamasında ve nakliyatta kullanılmasıyla proje maliyetlerinin de düşürülmesi planlanıyor.

Details
Project Location: Buhara, Özbekistan
Project Type: Kentsel Tasarım Projesi
Proje Tipi Grubu: Urban Design
Employer: Buhara Eyalet Hakimliği
Ana Yüklenici: Mustahkam Kuruluş
Projcet Manager: Gencer Yalçın
Model: Maketland, Yener Paksoy
Project Start Date: 2019
Building Plot Area: 540.000 m²
Total Construction Area: 500,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Gencer Yalçın

Dilşad Aslaner

Efe Hızar

Mehmet Bektaş

Cem Şahin

Didem Özkızılcık