+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Çamlıca'da Ofis Kompleksi

Projenin tasarımında İstanbul'da son yıllarda sıkça tasarlanan baza üzeri nokta blok tipolojisine, idari kodlamalara uygun alan üretme avantajını koruyarak, alternatif bir yapı biçimi üretilmeye çalışılmıştır.

Bu amaçla ofisler yukarı doğru nokta blok olarak yükselmek yerine yere daha anlamlı basan ve zeminle ilişkileri daha güçlü kurulmuş ticari altlığın devamı olarak tasarlanmıştır. Alt katlarda uygulanan kaydırma stratejisi (shift) ofis kütlelerinde de kullanılmıştır ve alışıldık ticari baza üstü ofisler yerine ticaret ile ofislerin sınırlarının silikleştiği, programatik dönüşümlere açık, mekansal olarak birbirine ve çevresine daha sıkı bağlı birimlerden oluşan bir yığıntı (massing) elde edilmesi hedeflenmiştir.

Operasyonel ızgara plan, TAKS hakkını tümüyle kullanarak alanda boşluklu, geçirgen, ilişki kurduğu kotta yola cevap verebilen esnek bir altlık kurulmasına imkan vermiştir. Çatı strüktürü ile de desteklenen bu plan kullanıcılara zengin kapalı, yarı açık ve açık mekanlar sunarken bir yandan da boşluklu yapısı ile ticaret için kullanılan emsal oranını dengede tutmayı başarır. Esnek çatı strüktürü dönüşüme açıktır, yaz ve kış farklı kullanımlara olanak sağlar ve alana üç boyutlu ifadesini verir.

Details
Project Location: İstanbul, Üsküdar
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Building Plot Area: 31,507 m2
Total Construction Area: 70,220 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Özer

Ahmet Mucip Ürger

Seda Gecü

İsmet Güngör