+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Çamlık Konut Mimari ve İç Mekan Yenileme Projesi

Mimari ve iç mimari proje yenileme ve uygulama çalışmaları Adu Mimarlık, Restorasyon ve Tasarım Ofisi tarafından gerçekleştirilen üç katlı müstakil konut projesi, Ayvalık’ın doğasıyla ön plana çıkan, Çamlık bölgesinde yer almaktadır.

1970’li yıllarda, 698 m2’lik arsa alanı üzerine inşa edilen 380 m2’lik müstakil yapının etrafını saran doğası, tarihi ve mimarisi ile güçlü bir bağ kuracak şekilde gerçekleştirilen yenileneme projesinde, yapı kimliğinin ve yaşanmışlık hissiyatının korunması belirleyici unsur olmuştur. Gerçekleştirilen ön çalışmalar ışığında, bulunduğu bölgenin genelinde nitelikli bir yapı stoku olduğunun gözlemlenmesiyle, konutu korunması gereken bir kültür varlığı gibi kabul edip; ana bileşenlerine ve karakteri betimleyen diğer öğelere zorunluluklar haricinde müdahalede bulunmayan, bölge ve yapının alışılagelmiş ifadesine tezat oluşturmayacak bir tasarım ve uygulama gerçekleştirilmiştir. Yapının mimarisi ve peyzajına gerekli olmadıkça müdahalede bulunulmamış ve mutfak ve banyo planları değiştirilirken; var olan zemin karoları, kapı gibi çeşitli temel öğeler korunmuştur. Bahçe katında ayrı bir konut gibi tasarlanan misafir evi, ana yapıdan ayrıştırılmış ve evin ikinci katı tüm kullanıcı beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanırken, çatı katı, sinema odası ve seyir terasına ayrılmıştır. Adu Mimarlık, Restorasyon ve Tasarım Ofisi’nin genel çizgisini koruyarak yenilediği proje için, bir stil ya da akımın egemenliğinde olmayan, kullanıcı beklenti ve beğenilerini karşılamaya yönelik, günlük ritüellerine paralel olarak yaşayan ve kendiliğinden zaman içerisinde şekillenebilecek bir tasarım planı geliştirilmiştir.

İç mimari ve dekorasyon aşamasında ise ev sahipleriyle birlikte ilerleyen tasarım ekibi, yaşanmışlık hissiyatını korumak adına hali hazırda var olan parçaları yenileyerek, değerlendirmiş ve çağdaş sanat ve tasarım öğelerinin uyumla harmanlandığı, zamansız bir yaşam alanı ortaya çıkartılmıştır.

Details
Project Location: Ayvalık, Balıkesir
Ana Yüklenici: Ahmet Sarımeşe
Peyzaj Mimarlığı: Serem Peyzaj
Projcet Manager: Ahmet Duran
Structural Project: Kübra Duran
Mechanical Project: İda Mekanik
Electrical Project: Başkurt Mühendislik
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2020
Building Plot Area: 698 m2
Total Construction Area: 380 m²

Pin It
Architects

Ahmet Duran

Müge Evren

Tarık Altunkaya

Kübra Duran
Contributing Architect(s)
Pelin Su Yıldız