+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Çeşme'de Konut

Minimalist mimarinin özelliklerini barındıran, toplam inşaat alanı 420 m² olan konut projesi, Çeşme, Mamurbaba'da konumlanmakta.

Bir dönümlük arazi içerisinde yer alan, L şekilli yapıda gösterişli detaylar yerine kübik ve sade çözümler yaratılmış. Ferah ve geniş mekanlar oluşturma isteği yapının bugünkü halini almasında önemli rol oynamış. Bu anlayıştan yola çıkarak zeminden tavana kadar uzanan camlar kullanılmış. Böylelikle, aynı zamanda ışıktan gün boyu yararlanma imkanı sağlanmış. Diğer tarafta, ev sahiplerinin hijyene verdiği önem nedeniyle, kolay temizlenebilir ve bakımı minimuma indirecek bir tasarım anlayışı ön planda tutulmuş. Tüm zeminlerde epoksi, dış cephelerde macun ve teras bölümünde mozaik kullanılmış. Dağınık görünüme neden olan toz toparlayıcı objelerin ev sahipleri tarafından istenmemesi, çoğu duvarın gömme dolap olarak değerlendirilmesine yol açmış. Siyah, beyaz ve grinin evin duvarlarında ve bazı sabit mobilyalarında fon oluşturması, hareketi mobilyaların renk seçiminde özgün kalınmasına olanak sağlamış. Mobilyaların tümü ve bahçede bulunan havuz Selina Kazazoğlu tarafından tasarlanmış.

Doğramalar dışarıdan gizlenerek binanın kübik yapısı korunmaya çalışılmış. Krom evin endüstriyel temasını korumak için kullanılan ana malzemelerden biri olmuş. Brüt beton duvar üzerinde Burhan Doğançay imzalı eserler kullanılmış. Koridorun bir tarafı cam olduğundan bu eserler terastan da keyifle izlenebilir hale getirilmiş. Konut içerisinde bulunan misafir tuvaleti, ebeveyn ve çocuk odalarının kapıları, yer kazanmak amacıyla sürgülü olarak tercih edilmiş. Fonksiyonelliği beraberinde getiren bu çözüm aynı zamanda endüstriyel görünüme de destek olmuş. Çocuk odası da evin diğer mekanlarıyla uyumlu bir anlayışla düzenlenmiş. Evin yaşam alanı dışındaki, koridor, yatak odası ve banyolarda bulunan elektrikli cam radyatörler kış aylarında ısınma sorununa estetik bir çizgi kazandırmış. Yaşam mekanındaki şömine ve yine cam olarak iç mimar tarafından tasarlanan radyatörler ise soğuk günler için pratik ve sıcak birer çözüme dönüştürülmüş.

Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Statik Projesi: Arda Işık
Fotoğraf: Selina Kazazoğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 1.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 420 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Selina Kazazoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Arda Işık