+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Code Yıldız

Ankara’da Yıldız Mahallesi’nde, Dikmen Vadisi’ne komşu bir arsada yer alan proje Ace Mimarlık tarafından tasarlandı.

Her ünite optimum miktarda güneş ışığı alır ve Ankara’nın gök mavisinin tadını çıkarmak için balkon ve teraslara sahiptir. Sosyal ve sportif tesisler, toplantı salonları, konukevi, sinema ve etkinlik salonlarının dinamik kentsel yaşamın ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılaması planlanmaktadır. İç avlu, mekan algısı olarak hem iç hem de dış mekan olarak çalışmaktadır. Sosyal etkileşimler için uygun ortam yaratan hoş ve rahatlatıcı bir peyzaj tasarımına sahiptir. Yıldız Kod''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''un şehir ve yaşam arasında yarı geçirgen bir eşik olduğu iddia edilebilir.

Kentsel yaşamın kendine özgü dinamikleri vardır. Konut sakinlerinin günlük rutinleri şehir ve kırsal alanlarda farklılık göstermektedir. Şehrin hızlı, kalabalık ve zorlu, aynı zamanda verimli, canlı ve özgürleştirici yapısı tasarım ögelerini şekillendirmektedir. Tasarlanan konutların bu ihtiyaçların tümüne cevap vermesi gerekmektedir.

Code içerisinde tüm şehir hayatından izler barındıran bir konut yaklaşımına sahiptir.Bu yaklaşım şehrin karmaşasını karşılayabilmenin yanı sıra  sakinlik ve dinginliği de içerisinde barındırır. Tüm mücadeleleriyle şehir hayatını seven ve çok yüzlü bir yaşam alanına ihtiyaç duyan insanlar için gerçek bir yuva yaratmayı amaçlar.

Konut birimleri, tüm gerekli olanakları sunma kapasitesine sahip kompakt fakat işlevsel küçük dairelerdir. Mahremiyet ve çevresel etkileşimin birlikte çalıştığı tasarım kararları kullanıcıların hayat kalitelerini yükseltmeyi amaçlar.

Details
Project Location: Çankaya, Ankara
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Özbek İnşaat
Ana Yüklenici: Özbek İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 3.319 m²
Total Construction Area: 14.664 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Orçun Ersan

Nilgün Deniz

Uğur Furtuna

Gerta Ajazi

Oya Merve Duman

Esra Bor