+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Daire Kartal

TAGO Mimarlık tarafından tasarlanan 1+1 ve 2+1 dairelerden oluşan konut projesi beyaz yakalılara ve tek çocuklu genç ailelere hitap ediyor.

TAGO Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Kartal’da, tek bir blok halinde tasarlanan Daire Kartal genç ve dinamik bir rezidans formuna sahip. Tüm daireleri deniz manzarasını görecek şekilde planlanan konut kompleksi, genç çalışan profiline ve tek çocuklu ailelere hitap edecek şekilde kurgulanmış. Yapının E5 Karayolu’na bakan cephesi masif etkisiyle dikkat çekerken diğer tarafta Adalar ve deniz manzarasıyla buluşan cephesinde şeffaf mimari tasarımıyla ve buna uygun form ve plan yapısıyla ön plana çıkıyor. E5 Karayolu’na bakan cephenin daha sağır olarak tasarlanmış olması, cephede kullanılan doğrama ölçülerinin daha küçük seçilmesi ve malzeme oranlarının optimize edilmesi sayesinde trafik ve gürültünün iç mekanlardaki etkisi azaltılmış.

Manzara yönelimi ve gün ışığından yararlanan daireleri ile kullanıcılarına modern ve yalın bir çizgi sunan Daire Kartal’ın iç mekanları da sosyal hayatın ön planda olduğu bir kurguya sahip. Yüzme havuzu, açık hava aktivite alanları ve fitness salonlarının bulunduğu yapının sosyal olanakları sayesinde bireysel yaşam kalitesinin yükseltilmesini hedeflenmiş. Daire Kartal, telefon kontrollü akıllı ev sistemiyle donatılmış daireleri ve yeşil bina olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Projedeki yeşil alan kullanımı, peyzaj alanların görsel sunumu ve bire bir kullanıcı deneyimi ile ön plana çıkıyor. Kullanıcıların ortak kullanıma açık sosyal alanlara erişimi de bu durumu destekler nitelikte düşünülmüş.

Daire Kartal’ın havalimanına, adliyeye ve finans merkezlerine olan yakınlığı; projenin genç ve çalışan kitleye hitap etmesinin başlıca sebeplerinden. Şehir merkezinde bulunmasıyla ilgi uyandıran yapı, metro ve minibüs hatları gibi sık kullanılan toplu taşıma araçlarına yakınlığıyla ve ulaşım olanaklarıyla dikkat çekiyor.

Map
Details
Project Location: Kartal, İstanbul
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Bodur Gayrimenkul
Ana Yüklenici: Çukurova İnşaat
Construction Start Date: 2016
Total Construction Area: 35,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Gökhan Aktan Altuğ

Müge Eker Eryayar

Mevlüt Duymaz

Necip Coşkun

Seda Genç Yıldırım

Emre Kurbak

İlksen Arıs İğci

Selva Şahin

Elif Demirel