Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Düzenli Düzensizlik

Mimar Cahit Göbekli tarafından tasarlanan ve 2021 yılında inşaatı biten yapı Balıkesir, Burhaniye’de bulunuyor.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Proje, Burhaniye merkezde eski yerleşimin içinde bitişik nizamlı bir arsada yer almaktadır. Kendine özgü dokusuyla çağdaş ve şık bir görünüm amaçlanmıştır. Kullanıcı istekleri, fonksiyonellik ve estetik göz önünde bulundurularak tasarım parametreleri oluşturulmuştur.

Yapı kuzeybatı-güneydoğu aksında konumlanmaktadır. Bu nedenle kuzeybatıdan gelecek rahatsız edici güneş ışınlarını kesmesi amaçlanan ve de yapının karakterini oluşturan kompozit dikey lameller kullanılmıştır. Düzenli düzensizlik kavramından yola çıkılan bu tasarımda lameller her katta şaşırtmalı bir şekilde konumlandırılmıştır ve hareketsiz cephelerin sıkıcılığından uzaklaşılmıştır. Düzensiz yapılaşmanın çok olduğu şehir merkezlerindeki sıradan, birbirinin aynısı olan cepheler yerine kendi içinde bir düzensizlik düzeni oluşturan bir cephe tasarlanmıştır. Siyah beyaz renk seçimlerinin yanına sıcak bir renk tercih edilerek yapıya modern bir hava katılmıştır.

Yapının her katında yola bakan cephe salon ve mutfaktan oluşmaktadır. Gün ışığından maksimum fayda sağlanabilmesi için mekanlara yere kadar uzanan sürgülü cam kapılar konulmuştur. Bölgenin yoğun yaya sirkülasyonuna sahip olmasından ötürü bu cephe boşluklarının oluşturduğu mahremiyet problemi ise cephede kullanılan dikey lamellerin reflekte etkisi yapmasıyla çözümlenmiştir.

Künye
Proje Yeri: Burhaniye, Balıkesir
İşveren: Cihan Aksu
Ana Yüklenici: CHN İnşaat
İç Mekan Projesi: Cahit Göbekli
Statik Projesi: Hakkı Göbekli
Fotoğraf: Furkan Koçak
Proje Başlangıç Yılı: 2020
Proje Bitiş Yılı: 2020
İnşaat Başlangıç Yılı: 2020
İnşaat Bitiş Yılı: 2021
Arsa Alanı: 297 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1.862 m2

Pin It
Mimar

Cahit Göbekli