+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Erguvan Apartmanı

Kentsel dönüşümün şehir merkezinde en yoğun yaşandığı Kadıköy’de denize yakın ve değerli bir parselde tasarlanan Erguvan apartmanında benzerlerinde de olduğu gibi işveren ve yüklenici aynı kişi yani aynı inşaat şirketiydi.

İşveren açısından tasarım problemi öncelikle imar yönetmeliklerinden en iyi olanakları sağlayanının seçilip maksimum inşaat hakkının sağlanması, sonrasında da hızlı ve iyi piyasa koşullarında satılabilir 3+1 apartman dairelerinin yapılmasıydı.

Mimari açıdan bu projeyi ilginç kılansa parselin ön bahçeden sonra yaklaşık bir kat düşen topoğrafyası ve tüm salonların sokağa baktığı standart apartman planına inat Fenerbahçe koyu manzarasının arka cephede olmasıydı.

Bahçe kotlarındaki bu istisnai durum, farklı büyüklüklerde olması gereken daireleri bina kütlesini bozmadan tasarlamayı mümkün kıldı.

İşveren, kendine ait dairelerdeki salonların sokak cephesinde olup komşu apartmanlara bakmak yerine arka cephede olup Fenerbahçe koyuna bakmasına ikna oldu. Ancak diğer daire sahiplerinden sadece birkaçı bu değişikliği kabul etti. Bu durum üç cepheli ince uzun apartman dairelerinde katlar arasında salon, mutfak ile yatak odalarının yer değiştirmesini gerektirdi. Hem bu kararın getirdiği teknik problemler çözüldü hem de değişken kat planlarının cephe bütünlüğünü bozmaması sağlandı.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Kadıköy
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: SK Konut
Ana Yüklenici: SK Konut
Structural Project: Arzık Mühendislik
Mechanical Project: Kaya Mühendislik
Electrical Project: Kaya Mühendislik
Photography: Umut Töre
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 1,138 m²
Total Construction Area: 4,420 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Burçak Pekin

Hanife Aliefendioğlu