+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Özyeğin Üniversitesi ES-LAB

Bir inovasyon merkezi olan ES-Lab, Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy yerleşkesinde yer alıyor.

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Proje, değişim sürecinden geçen kampüsün imza binası olma niteliği taşımaktadır.

Projenin kapsamı, başlangıçta içinde yemekhane olması öngörülen betonarme kabuğun bir inovasyon merkezine dönüşmesidir. Bu fonksiyonel dönüşüm sadece bir bina içi organizasyon değişimi değil, kendini daha büyük ölçekte gösterecek olan kampüs organizasyonunun değişiminin bir başlangıcı olma niteliğindedir. Kampüs eğitim binalarının içinde bulunan bu inovasyon merkezi, öğrenciler için bir odak noktası olma özelliği taşımaktadır.

Zemin kotunun altında yer alan ES-Lab, üniversite tarafından yönetilen bir kuluçka merkezi etrafında çözülmüş olan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından kullanılan laboratuvarlarla çevrili, 80mx40m bir alandır. İçeride bulunan büyük atölye alanı, projelere ve  girişimci öğrencilere servis veren bir mekan olup, aynı zamanda farklı tip laboratuvarları bağlayıcı bir alan görevi görmektedir. Disiplinler arası ve multi-disipliner projelere ev sahipliği yapacak olan ES-Lab, projelerin tasarımından üretilmelerine kadar takip edileceği bir öğrenim mekanı olup, bu sürecin farklı aşamalarını tek bir alanda toplamakta ve farklı fonskiyonlardaki alanlar arasındaki sınırları belirsizleştiren bir mekan niteliği taşımaktadır.

Bu mekan etkileşim ve grup odaklı araştırmalara ev sahipliği yapan bir “sosyal bina” olarak tasarlanmıştır.  Bu tasarımın gerekliliklerinden biri de kapalı ve açık laboratuvarların dengesinin kurulması ve esnek mekan ihtiyacının karşılanmasıdır.

Toprak altına gömülü ES-Lab’in bulunduğu kot itibariyle varolan tek cephesi ve bu cephenin açıldığı bahçe,  yürütülen programların iç ve dış mekan arasındaki sürekliliğinin sağlanması adına korunan unsurlardır. Yeni müdahalelerden biri olan “kanyon”, mekanın karşı tarafında yer alan bir rampa olup, bu inovasyon merkezinin ana girişi niteliğindedir. Tavan döşemesinde açılan dairesel açıklıklar iç avlular oluşturup, teras ve iç mekan arasındaki görsel ilişkinin kurulmasını ve içeriye ışık alınmasını sağlamaktadır.

Map
Details
Project Location: Çekmeköy, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Özyeğin Üniversitesi
Ana Yüklenici: IO Yapı A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
Projcet Manager: Fiba Gayrimenkul
Lighting Project: ON/OFF Aydınlatma Tasarımı
Structural Project: Emir Mühendislik
Mechanical Project: Ekotasarım Danışmanlık
Electrical Project: Enkom Mühendislik
Akustik Projesi: STD Akustik
Photography: Gürkan Akay
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 4,000 m²
Total Construction Area: 7,600 m2

Pin It
Architects

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar

Fatih Kariptaş

Quentin Gaucher

Burçe Karadağ

Selin Erdemirci

Özge Üstündağ

Beril Çiçek