Other Works
Similiar Projects

Ev 4x12

Bitişik düzende 1960'lı yıllarda iki cepheli olan inşa edilmiş yapının dar uzun şeması (4m x 12m), projenin başlangıcından itibaren katlar arası ilişkilenmeleri zorunlu kıldı.

Yeni kesitler düzenlenirken evin olabildiğince çok ışık almasına ve derinliği boyunca bu ışıklılığın sürdürülmesine çalışıldı. Giriş katındaki mutfağın arka bahçeyle, günlük yaşama alanının ise -diğerine oranla daha büyük alan kullanımına olanak veren- ön bahçeyle ilişki kurması istendi. Giriş üzerindeki katta bir banyo ve bir de çocuk odası yer alıyor. Ön bahçeye bakan ebeveyn yatak odasının asma katlı kesiti bu katta başlıyor. Çatı katında ise ileride çocuk odasına dönüşecek bir konuk odası ve ebeveyn banyosu bulunuyor. 

Evin tasarımından yapımına kadar yaşanan bütün süreçlerde kullanıcıların mekan niteliğine ilişkin açık ve net tanımları oldu. Bu durum projeye ve uygulamaya olumlu katkı sağladı. Bu nedenle malzeme seçimi yaparken ve detayları oluştururken zorlanmadık. En başından itibaren kullanıcıların tasarım ve uygulamanın içinde doğrudan yer almaları nedeniyle, bugün için yaşamlarına uyumlu, gelecekte farklı kullanım potansiyelleri barındıran bir mekan kurulmuş oldu

Details
Project Location: Beşiktaş, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Interior Architecture: HS Mimarlık, Beyhan Konuk
Structural Project: Celal Erdem
Photography: Kemal Altınörs
Project Start Date: 2007
Construction End Date: 2007
Building Plot Area: 135 m²
Total Construction Area: 174 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Hayriye Sözen
Contributing Architect(s)
Faruk Ahmet Koç