Similiar Projects

Furnaj Ofis Binası

Libya-Tripoli'de Üniversite kavşağında, köşe parselde yer alan proje, ofis binası olarak tasarlanmış.

İşverenin isteği üzerine kat kat ya da bütün olarak kiralanması istenen binada, tasarımın getirdiği avantajla, katlarda iki ofis mahali ve bunları birleştiren servis ve dolaşım alanlarının bulunduğu kabaca 3 bölge bulunuyor. Köşe parseldeki yaklaşım göz önüne alınarak binaya köşeden girmek uygun görülmüş. Kullanıcı köşeden dar bir yarıkla ortadaki avluya erişebiliyor. Avluya bakan cephelerde tamamen cam kullanılmış. Yapıdaki 3 ana mahal (iki ofis birimi ve ana dolaşım holü) bu avluya cephe almakta. Bölgedeki yakıcı güneş ışınlarından bu şekilde korunurken, ofis alanlarının gün ışıgından yararlanması sağlanmış. Avlu cephesindeki geometrik kırılmalarla avluda zaman geçiren çalışanlar için farklı mekan deneyimi sağlarken, binaya ilk girişte de etkileyici bir perspektif algısı oluşturuyor.

Dış kabuğunda kullanılan metal perforelerle bina güneşten korunuyor. İki kütle farklı açı ve akslarda bükülmüş, heykelsi bir geometriye ulaşılmış. Buradaki amaç, binanın çeperinde bulunduğu kavşakta, farklı yönlerden yaklaşanlar ve bu yol üzerinde hareket edenler için değişken perspektifleri sunabilmek. Yapı, komşu parsel cepelerinde cok sade bir dil sergiliyor.

1.050m²'lik araziye oturan yapı, 3.465m²'lik inşaat alanına sahip; bir bodrum kat, 3 normal kat bir de çatı katı olmak üzere 5 katlı bir bina tasarlanmış.

Details
Project Location: Tripoli, Libya
Project Type: Offices
Employer: Naslı İnşaat
Interior Architecture: VEN Mimarlık
Structural Project: Minsa Mühendislik
Mechanical Project: Artı Mühendislik
Electrical Project: RAM Mühendislik
Plumbing Project: Artı Mühendislik
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2012
Building Plot Area: 1.500 m²
Total Construction Area: 3465 m²

Pin It
Architects

Gül Güven

Özdihan Gökçe

Fatih Erduman

Gülistan Durmaz

Buğra Şentürk

Zeynep Aydın