+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Garanti Bankası Suadiye Şubesi İç Mekan ve Cephe Tasarımı

I-AM'in Garanti Bankası Bölge Müdürlük binası projesi kapsamında kurguladığımız yeni şube konsepti ile birlikte binanın dış cephesini tasarladığı şube İstanbul Kadıköy'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bankacılığın değişen dinamikleri ve kullanıcıların farklılaşan ihtiyaçları doğrultusunda, müşteri deneyimini daha etkili kurgulamak ve onları dijital platformlara yönlendirmeyi hedefleyerek Garanti Bankası’nın şube konseptini yeniden tasarladık.

Müşterilerin kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak hızlı ve verimli çözüm alabilmelerine olanak sağlayan bir akış kurguladık. Girişe konumladığımız G-Matic’i, tavanda ve zemindeki tasarım öğeleri ile vurgulayarak tüm kullanıcıların sıra numarası almasına ve bu sayede tanınarak uygun hizmet modeline yönlendirilmesine katkı sağladık.

Standart banka servis modelinden farklılaşarak, gişe ve bireysel müşteri temsilcisi bölümlerini tek bir modülde birleştirdik. Bu sayede müşterinin bekleme süresini azaltarak içerideki işleyişi de daha efektif hale getirmeyi hedefledik. Modül tasarımında müşterilerin konfor ve mahremiyetini dikkate alırken, işlem güvenliği ve çalışan ergonomisini de göz önünde bulundurarak ilerledik. Şube cephesinde ya da şube içinde izole noktalarda konumlanan ATM’leri, lobide işlem süreçlerine daha yakın bir noktaya konumladık. Böylece gişede fatura ödeme, kredi kartı borcu yatırma gibi basit işlemler için bekleyen, dijital okur-yazarlığı olmayan ve güvenlik algısı nedeniyle sadece gişeyi tercih eden müşterilerin ATM kullanımını artırmayı hedefledik.

Garanti Bankası Bölge Müdürlük binası projesi kapsamında, kurguladığımız yeni şube konseptinin uygulaması ile birlikte binanın dış cephesini de tasarladık. Yapıyı, Garanti Bankası markasının Bağdat Caddesi’nde güçlü bir ifade noktası haline getirmeyi hedefledik. Bu yüzden kütleyi güçlü ve ikonik bir etki yaratacak şekilde kurgulamaya çalıştık. Bütün cepheyi saracak şekilde kullandığımız dikey yönlü U-profilli cam giydirme sistemi ile ikinci bir cidar yaratarak mevcuttaki yapıyı yalınlaştırma yoluna gittik. İki cidar arasında kalan alanda ise Garanti Bankası kimliğini ifade edecek renk uygulamalarına yer verdik. Cephenin gece daha etkili algılanmasını sağlamak için aynı alanda aydınlatma sistemi oluşturduk. Binanın giriş katını şeffaflaştırarak giydirme cephe yüzeyini havada asılı şekilde algılatmayı amaçladık. Ayrıca bu şeffaflık sayesinde yeni şube konseptinde kurguladığımız deneyimin dışarıdan görünür hale getirmeyi hedefledik.

Map
Details
Project Location: Kadıköy, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Garanti Bankası
Ana Yüklenici: Burcu Yapı
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 390 m²
Total Construction Area: 3,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emre Kuzlu

Ertuğrul Yurdakul

Pınar Ünlü

Vural Armutçuoğlu

Başar Bostancı

Şevket Öztaş

Duygu Gökbulut

İrem Güçlü

Merve Güner