+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Garanti Teknoloji Kampüsü

ERA Şehircilik, Mimarlık Müşavirlik projeyi anlatıyor:

Garanti Bankası, Pendik'te, E-5 ile TEM otoyollarının bağlantı yolu üzerinde, önceleri bir kimya tesisinin bulunduğu arsada bir teknoloji kampüsü yapma isteği üzerine bizimle iletişime geçti. Arsanın gerek Sabiha Gökçen Havalimanı etrafında doğallığını koruyabilmiş alanlara yakınlığı, gerekse çevresindeki gecekondu dokusunun sunduğu yeşil alanlar gibi nitelikleri tasarımda belirleyici rol oynadı. Ana kararlarımızdan biri bu doğal peyzajın yapının içinde de hissedilmesiydi. Projenin ana fikri, ofis alanlarını ileri teknolojiyi vurgulayan görünüme sahip bir blok içerisinde toplayarak çalışma alanlarına azami düzeyde esneklik sağlamaktı. Belli noktalarda zemine oturan, avlular oluşturarak yükselen ofis kütlesi, içlerinde oditoryum, kafeterya, lobi ve data merkezlerinin konumlandığı yapay tepelerin üzerine yerleşiyor.

Çevredeki otoyolların ve yapılaşmanın kaotik yapısına karşın çok az malzemenin sakin bir kompozisyonla bir araya geldiği bir cephe düzeninden yapıya giren çalışanların o noktadan itibaren başka bir dünyayla karşılaşmaları amaçlanıyor. Kampüsün programı üç ana bölümden oluşuyor. Yaklaşık 53.500 metrekarelik açık ofis, 16.000 metrekarelik oditoryum, kafeterya gibi ortak alanlar, 72.500 metrekarelik otopark, arşiv gibi servis alanları yer alıyor. Bu programı tek bir sürekli kütleye yerleştirerek departmanlar arası olası değişimlere ayak uydurabilecek esnek bir tasarıma yöneldik. Bu kütle içinde açtığımız iç avlularla ofis mekanlarındaki tüm noktalara günışığının alınmasını ve zemindeki yeşil alanlarla görsel ilişki kurulmasını sağladık.

Sürdürülebilirlik ölçütlerine uygun olarak tasarladığımız, LEED Altın sertifikasını hedefleyen yapı, işlevi gereği kompleks teknolojilerin entegrasyonunu da gerektiriyor. Çeşitli yerli ve yabancı danışman firmalar ve iç mimari tasarım için Midek/Mingü ile işbirlikleri geliştirerek tasarım ve uygulama süreçlerini koordine ettiğimiz Garanti Teknoloji Kampüsü'nün 2015 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Pendik, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Garanti Bankası
Danışman: Werner Sobek, Speirs and Major
Peyzaj Mimarlığı: Ar+ıexi Peyzaj
İç Mekan Projesi: Midek Mingü, Hasan Mingü, Adnan Günay, Gökçen Demirkır, Cagla Özgen, Tolga Kösegil, Gaye Akgül, Yasemin Koyuncu
Aydınlatma Projesi: Planlux Aydınlatma Tasarımı, Speirs and Major
Statik Projesi: MPI Mühendislik
Mekanik Projesi: Rota Mühendislik
Elektrik Projesi: PROMA Teknik Danışmanlık Yönetim Mühendislik
Akustik Projesi: Talayman Akustik
Akustik Danışmanı: Talayman Akustik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
Arsa Alanı: 53,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 142,000 m2

Pin It
Mimar

Ali Hızıroğlu

Ertun Hızıroğlu