Similiar Projects

Katılımcı, Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması

Proje raporu:

Cisim

- Cisim, matematikte cebirsel yapılardan birine verilen addır.

- Cisim, fizikte hacim kaplayan öğelere denir.

- Cisim, felsefede hissedilen, duyulan, dokunulan herşeye denilir.

- Beden veya vücut anlamında kullanılır.

- Nesne anlamında kullanılır.

- Aynı zamanda maddenin şekil almış haline denir.

Istanbul. Doğuyla batının kesiştiği, birleştiği yer. İstanbul ne doğuya ne de batıya aittir. Foucault''''nun sarkacı gibi her daim devinim içindedir. Degişmeyen kimliği ise her yönden gelen enerjiler ile beslenen dinamikliğidir. Derin ruhaniliğin ve fikrin beden bulduğu yapılar kent tarihine tanıklık ederler.

Çamlıca tepesi konum olarak doğunun uç noktalarından belkide en önemlisidir. Burada inşa edilecek bir sembolün çıkış noktası doğudur. Doğunun bilgeliği, ruhaniliği modern teknoloji ile yeniden yorumlanarak vücud bulmalı ve hem batıya hem de doğuya ilham olmalidir.

Kent tasarımcının ihtiyaç duyduğu tum esin kaynaklarını kendinde barındırır; Zamanının bilgi difüzyon aracı olmuş restorasyon geçiren bir minare, sevginin ve toleransın sembolu dervişler, fraktal geometrinin etkilerini taşıyan klasik Osmanli Mimarisi...

Yeni Çamlıca Kulesi tarihten beri farklı kıtalardan, kültürlerden, inanışlardan gelen insanlara kucak açan bir kentin sembolüdur. Şehri bir bakışta anlamak imkansızdır. Kule de kent gibi kendisine farklı mesafelerde ve açılarda duran kişilere her defasında farklı gözükür. Tekil bir okuma değil, coğulcul yorumlar sunar kendisine bakanlara... Güneşin konumu, ayın ışıkları, kentin yansımaları kulenin her defasında farklı algılanmasına mahal verir. Kent gibi sürekli yenilenir, degişir, adapte olur, etkiler, etkilenir, değiştirir... Kentin yeni röper noktasıdır artık. Kule hep oradadır ama hafif metal çatkısı arkasında sürekli hareket halindedir. Yeryüzüyle gökyüzünü sema eden semazenler gibi birbirine bağlar.
Details
Project Location: Çamlıca
Project Type: TV-Radyo Kulesi, Anıt / Simge Yapı
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Employer: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Structural Project: Yapı Akademisi
Mechanical Project: Civa Mühendislik
Electrical Project: Latek İnşaat Elektrik Proje
Project Start Date: 2011
Project End Date: 2011

Pin It
Architects

Burçak Pekin

Emir Drahşan

Barış Başat