+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Kırşehir Şehirlerarası Otobüs Terminali

TAGO Mimarlık projeyi anlatıyor:

İç Anadolu Bölgesi’nin küçük şehirlerinden biri olan Kırşehir, Anadolu bozkırının ortasında kültür ve sanat merkezi özelliği taşımaktadır. Tarih akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini taşıyan Kırşehir ilçemiz, son yıllarda şehirlerde ulaşım yapılarının daha da önem kazanmasıyla Kırşehir otogarının yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir. Bunun üzerine Ankara yolu üzerinde Meytaş Kavşağı’nda yeni bir proje yapılması ön görülmüştür.

Ulaşım yapıları şehirlerde her zaman bir buluşma noktası, odak noktası oluşturmuştur. Bu nedenle, fonksiyonelliğin yanı sıra simgesel bir değer taşımalı, özgün ve akılda kalıcı olmalıdır. Önerimiz, İç Anadolu Bölgesi’nin kültüründen uzaklaşmadan, özgün mimariyi projemize yansıtmaktır.

Proje alanında batı ve doğu aksına konumlaştırılmış, toplam 11 bin metrekare bir alan üzerine oturan toplamda 7 bin 300 metrekare inşaat alanına sahip bir bölge toplamda 13 peronda hizmet vermektedir. Terminalden geriye kalan yerleri iç yollar, peronlar, açık otoparklar ve yeşil alan olarak düşünülmüştür. Yapının işleyiş planı, kuzey batı yönünden otobüs giriş çıkışları, yine kuzey batı yönünden otomobil ve yaya girişleri sağlanmaktadır. Otomobiller için 34 ad açık otopark hizmet etmektedir. Binaya kuzey yönünden yaya girişi yapılmaktadır. Güney kısmından peronlara geçiş sağlanmaktadır.

Tasarımın odak noktası, yapının Ankara karayolu yönünden simgesel kabukla algılanmasına olanak vermektedir. Peronların saçakları ile İç Anadolu Bölgesi’nin kültürünü yansıtması amaçlanmış, Mevlevi dervişlerinin giydiği Tennure elbisesinden ve Selçuklu mimarisinden esinlenmiştir. Selçuklu mimarisinde de olduğu gibi girişler, yapının kimliğini ve anıtsal niteliğini yansıtan nesnelerdir.

Terminal da iç mekan organizasyonu etkin bir rol oynamıştır. Gelen-giden yolcu orta alanda tasarlanan ticari alanlar, bekleme alanları, emanet odası, geniş kafeteryası, mescidi, restoranı ile yolcuların rahat bir şekilde beklemesi ve yolcular için sosyal alanlar kurgulanmıştır. Binanın doğu ucunda galeri boşluğu ile üstten içeriye doğal ışık sağlanması, zemin katta orta avluyu çevreleyen bilet satış büroları, 2. katında ise ofisler ve toplantı salonları olarak düşünülmüştür.

Map
Details
Project Location: Kırşehir
Project Type: Bus Station
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
Employer: Kırşehir Belediyesi
Construction End Date: 2015
Total Construction Area: 7,300 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Gökhan Aktan Altuğ