+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Kuriş İş Merkezi

CM Mimarlık tarafından, zeminde parekende satış, üst katları ofis olarak tasarlanan iş merkezinin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Sakarya / Sakarbaba mevkiinde gelişmekte olan aks üzerinde yer alan bir kavşak köşesinde CM Mimarlık’ın 4 sene önce çalıştığı ve inşa edilen bir ofis/ticaret yapısının karşı köşesinde bu kez başka bir yapı tasarlamak gündeme geldiğinde diğer yapı ile bir diyalog kurması düşünüldü.

Alt katları perakende ticaret üst 2 katı ise ofis ve alt ticaretlerin bir uzantısı olma ihtimali taşıyan bu alçak katlı yapı cephe verdiği Sakarbaba Caddesi’nin bugün hissettiren ve zaman içerisinde daha da önem taşıyacak bir lineer aksına da cevap vermeliydi. Bu tasarım kararlarını ve cephe/blok düzenini de oluşturan nüvelerden biri oldu. Caddeye dayanan yapı uzunluğu ile bir arka alan oluşturuyor. Bir cephe yırtığı ile bu arka alana ulaşılıyor.

Güney tarafında peyzaj ile kurgulanan bu avlu gerek ofisler için bir dış mekân kullanım alanı gerekse de zemin kat yeme-içme işlevli ticaretlerin ikincil alanı olarak kullanılabiliyor. Yapının kavşağa bakan batı tarafında darlaşan parsel açısına cevap niteliğinde bir köşe yapı gibi tasarlanan katlı birim yer alıyor ve cephe/kütle tavrıyla da iki yüzey arasında geçiş sağlayarak ayrışıyor.

Yapı betonarme/çelik strüktür olarak kompozit bir yapı olarak tasarlandı. Teras katları geri çekilerek önlerinde kullanım terasları oluşturuldu. Ofisler ve ticaretler ihtiyaca/talebe bağlı olarak birleşerek alan kullanımını artırma kabiliyetine sahip.

Var olan bir bodrum kat ise gerekli servisler, ihtiyaçlar yanı sıra otopark işlevi içermekte.

Map
Details
Project Location: Adapazarı (Sakarya), Erenler
Project Type: Offices, Store / Showroom
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Otokur A.Ş.
Ana Yüklenici: Otokur A.Ş.
Lighting Project: ON/OFF Aydınlatma Tasarımı, Ali Berkman
Structural Project: Ufuk Arslan
Mechanical Project: Gaye Doğan
Electrical Project: Adnan Borazancıoğlu
Photography: Cemal Emden, Cem Sorguç
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 9,000 m²
Total Construction Area: 17,335 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Cem Sorguç