+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

LÖSEV Lösemili Çocuklar Kenti

Ankara İncek'te yapılması planlanan LÖSEV'e ait sağlık kompleksi 90.000m2 kapalı alana sahip hem genel hastalara hizmet veren hem de onkoloji alanında uzmanlaşan bir hastane binası olarak tasarlanmış.

Helikopter pistine, acil ve yoğun bakım ünitelerine sahip 280 yataklı bu yapının bir diğer özelliği ise hizmet alanlarının yarısının çocuk hastalara ayrılacak olması. Tam teşekküllü 70 polikliniğe sahip olacak LÖSEV hastanesinin genel ve onkoloji poliklinikleri, hasta odalarındaki gibi çocuklar ve erişkinlerin ihtiyaçları düşünülerek özel olarak tasarlanmış.

Kompleksin diğer bir önemli yapısı ise özellikle onkoloji ve çocuk hastalarının refakatçilerinin konaklayabileceği 160 yataklı bir konaklama yapısı. 13 katlı konaklama yapısı, hasta yakınları hastaneden uzaklaşmadan ama konforlu bir şekilde uzun süreli konaklama ihtiyaçlarını giderebilecek şekilde planlanmış. Fonksiyon ihtiyaçlarına göre oldukça küçük bir araziye yerleşen LÖSEV sağlık kompleksinde ayrıca bir de dört katlı eğitim yapısı bulunmakta. Bu alçak katlı eğitim bloğu ise anaokulu, ilkokul ve ortaokul-lise eğitimi verilebilecek şekilde tasarlanmış. Araziye ustaca konumlandırılan bu üç yapının tüm cephelerinin her zaman gün ışığı almasına ve zemin kotlarında rahat bir yaya ve araç trafiğinin çözülmesine özellikle dikkat edilmiş.

Eğitim ve konaklama bloğunun girişlerinin ve önündeki meydanın arazi yanındaki çocuk parkına yakın konumlandırılması ile hastane girişinin bağımsız olarak çalıştırılmasına imkan sağlıyor. Sağlık
kompleksinde ayrıca LÖSEV vakfına gelir getiren el ürünlerinin üretilebileceği hobi evleri de ayrı bağımsız birimler olarak tasarlandı ve hastane girişine yakın bir şekilde konumlandırılmış.

Details
Project Location: Ankara
Project Type: Other Healthcare Buildingds
Employer: Lösemili Çocuklar Vakfı
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Structural Project: Erduman Mühendislik
Mechanical Project: GN Mühendislik
Electrical Project: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2012
Building Plot Area: 90.000,00 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Onur Arat

Mehmet Ziya Alpertong