+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Mehmet Konuk Evi

Mehmet Konuk Evi, Kayseri Hacılar ilçesinin Beğendik Mevkii'nin Erciyes Dağları'nın kuzey eteklerinde bulunan yaklaşık 1.000 m²'lik bir arazide yer almakta.

Proje kullanıcının ihtiyaçlarına karşılık veren, hem doğayla iç içe hem de konforlu yaşam standartlarına sahip bir konut olarak tasarlanmıştır. Bodrum kat dahilinde toplam üç kat ve 500 m²'den oluşan yapı, hem iç mimarisinde plan çözümleri hem de bahçe ve peyzaj tasarımlarıyla butik bir projedir. Girişinde sizi karşılayan iki kollu bir merdiven ve bu merdivene açılan geniş galeri boşluğu, iç mekânın daha algılanabilir ve ferah olmasını sağlamıştır.

Planları itibariyle salon, ebeveyn yatak odası ve misafir odası şehrin tüm manzarasına hâkim bir konumdadır. Cephede kullanılan yerden tavana kadar camlar sayesinde iç mekânlara daha fazla gün ışığı alınması ve manzaradan daha fazla yararlanılması amaçlanmıştır. Özel olarak tasarlanan mobilyalar ile birlikte, konut tamamen kişiselleşmiş özel bir projeye dönüşmüştür. Kullanıcının talebi doğrultusunda tasarlanan fitness, hamam, buhar odası, sinema odası ve hobi odası gibi mekânlar bodrum katta yer almaktadır. Ayrıca üç araçlık bir kapalı otoparkında olduğu bodrum kattan konuta direk geçiş sağlanmıştır.

Yapının cephesinde kullanılan doğal taş malzeme, Kayseri yöresine özgü olup projeye doğal ve sıcak bir mimari karakteristik kazandırmıştır.

Ön bahçede yer alan su peyzajı ve yeşil alanlar yapıyla birlikte doğal bir bütünlük oluşturmuştur. Bahçe katındaki terasın zemininde ahşap deck malzeme kullanılmıştır. Ayrıca ön bahçe sınırları içerisinde üzüm bağı ve organik tarım alanı da bulunmaktadır.

Mehmet Konuk Evi projesi, tasarım ve projelendirme süreci bir yıl, uygulama aşaması iki yıl olmak üzere toplam üç buçuk yılda tamamlanmıştır.

Details
Project Location: Kayseri
Project Type: Single House
Employer: Mehmet Konuk
Structural Project: Uzun Yapı
Mechanical Project: Metsis
Electrical Project: Sıla Mühendislik
Project Start Date: 2009
Project End Date: 2010
Construction Start Date: 2010
Construction End Date: 2012

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir

Fatma Sert