+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Melikşah Üniversitesi

Kayseri’nin ilk özel üniversitesi olan Melikşah Üniversitesi için, 2007 yılı sonunda Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’nın açtığı davetli yarışmada SPDO tarafından tasarlanan proje birinci seçilmişti.

Ekip projeyi anlatıyor:

Yarışmanın ardından, Kayseri'deki devlet üniversitesinde görevli olan ve Melikşah Üniversitesi açıldığında onun da akademik kadrosunda yer alan öğretim üyeleri ile birlikte planlama sürecine girildi. Üç ay süren planlama sürecinde, öğretim üyeleri ile birlikte İstanbul ve Avrupa'daki özel üniversitelerin donanım ve kapasite istatistikleri çıkarılarak, öngörülen verilerle karşılaştırmalar yapıldı. Öğrenci kapasitesi, hizmet türleri, hacim, adet, boyut kararları verilirken, bir yandan da Melikşah Üniversitesi'nin fakülte, enstitü, bölüm ve derslik programları oluşturuldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası'nın onayını alan kesin projenin ardından uygulama projelerine devam ediliyor.

Mimari, peyzaj, iç mekan ve uygulama projelerinin yanı sıra uygulama kontrolörlüğü hizmeti de tarafımızdan verilen projenin inşaatı, üniversitenin tanıtım ofisi ve showroom inşaatı ise Nisan 2008'de başladı. 2009'da projenin ilk etabı bitti. Proje arazisi Kayseri'nin Talas İlçesi'nde 32.025 m²'lik bir alanı kapsıyor. Arazi batıdan doğuya doğru yükselen bir eğime sahiptir. Arazi eğimi ve ana ulaşım arterleri değerlendirildiğinde, kampüs ana girişi için batı yönü uygun bulunup, eğimden maksimum fayda sağlanabilmesi için teraslamalar yapıldı.

Map
Details
Project Location: Talas, Kayseri
Project Type: University Campus
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Employer: Melikşah Üniversitesi
Project Start Date: 2008
Construction Start Date: 2010
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 73,000 m²
Total Construction Area: 80,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sabri Paşayiğit