Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanesi

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Proje, gelişen muhitte kentin dokusuyla uyumlu yeni bir kent simgesi olması için tasarlandı. Bu yüzden modern bir anlayış benimsendi. Çevreyle ilişkisi göz önünde bulundurularak sosyal ve kültürel bir Merkez olması amaçlandı. Kullanıcıları karşılayan meydan ve dışarıdan içeriye yönlendiren kütle organizasyonu ile kullanıcının yönlenme içgüdüsü önemsenmiştir

Kütleye yönelik tasarım kararları hiyerarşi kurgusu kullanılarak oluşturulmuştur. Zemin ve alt kotlar daha sesli ve hareketin yoğun olduğu fonksiyonlar için kurgulanırken üst kotlara çıkıldıkça sessizlik isteyen fonksiyonlar yerleştirilmiştir. Ana meydandan - kamusal alandan başlayıp sessiz alana doğru ilerleyen bir dolaşım ağı oluşturulmuştur.

Kütüphane olgusu ile bağlantı kurularak ‘’Bilgi birikimi’’ konsepti benimsenmiştir. Yapıdaki her bir kütle öğrenilen yeni bilgileri temsil etmektedir ve kütleler üst üste gelerek ortadaki galeri boşluğu ile birleştirilmiştir.

Yapının en üst kotunda bulunan konsol ana tasarım elemanı olarak vurgulanmış ve yapının şehir simgesi olmasını sağlamıştır. Bütün yapı Kütüphaneler Birliği’nin yönlendirmesi ile içeride gölge oluşmasının önüne geçmek için cam cephe olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca konsol kütlesi gölgesi ile beraber yapının peyzaj kotunda tasarlanmış olan amfi oturma alanını tanımlamıştır.

Yapının taşıyıcı elemanları çekirdeğin etrafında konumlandırılıp ortadaki merdivenlere referans sağlamıştır. Kullanılan materyaller enerji tasarrufuna uygun olarak seçilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Denizli, Merkezefendi
Proje Tipi: Kütüphane
Proje Tipi Grubu: Kamu, Kültür
İşveren: Merkezefendi Belediyesi
Ana Yüklenici: Ulus İnşaat
Uygulama Projesi: TAFF Mimarlık, Morf Mimarlık
Statik Projesi: Viramer
Mekanik Projesi: ÖFY Mühendislik
Elektrik Projesi: Sicim Mühendislik
Tesisat Projesi: ÖFY Mühendislik
Çelik Projesi: Viramer
Fotoğraf: Alperen Gülgönül
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 3.740 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Saliha Noyin Yavuz

Ezgi San
Yardımcı Mimar(lar)
İsmail Hakkı Turhan