Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mistral İzmir

DNA Mimarlık İzmir'de tasarladığı ofis, konut, alışveriş merkezi, otel karma işlevli projeyi anlatıyor:

Bayraklı bölgesinde inşa edilmesi planlanan kompleks, açık bir çarşı, bir konut ve bir ofis kulesinden oluşmaktadır. Yaklaşık kapalı inşaat alanı 97.180 m² olan yapının üç bodrum katı vardır. Konut kulesi 38, ofis kulesi 48 katlıdır.

Parselin batısında denize yakın konumlanan konut kulesinde kare formlu betonarme planın çevresini kuşatan balkonlar İzmir' li kullanıcının talepleri ve iklimsel koşullar doğrultusunda geniş mekanlar olarak planlanmıştır. Balkonlar her katta 1.2 derecelik dönüşler yaparak farklı perspektifler veren dinamik bir kütle yaratırlar. Kat planlarında tiplerine göre 2, 4 veya 6 adet daire bulunabilmektedir.

Parselin doğusunda konumlanan ofis kulesi, enerji etkin bir yapı tasarımını ön plana çıkaracak şekilde çift cidarlı bir cephe ile planlanmıştır. Yapının iç yüzeyi kare formlu iken dış yüzeyi aynı geometrik formun her katta 1.2 derece döndürülmesi ile oluşan dinamik bir forma sahiptir. Bu form, yapı cephesinin rüzgar yüklerine karşı davranışını olumlu yönde etkilerken kent siluetinde de yapının tanınabilirliğini sağlamaktadır. İç yüzey ile dış yüzey arasında kalan kısım, kışın güneş etkisiyle ısıtılan havanın muhafaza edilmesi ile ısıtmaya, yazın bu kısımdaki havanın hızlı sirkülasyonu ve ikinci yüzeyin gölgeleme etkisi ile soğutmaya katkıda bulunarak önemli bir enerji tasarrufu sağlayacak şekilde planlanmıştır.

Her iki kule de kare planlamaları ile rasyonel ve ekonomik olarak tasarlanmıştır.

Yapının zemin ve birinci katında konumlanan açık çarşı, mevcut dere ve çevresinin ıslahı ile gerçekleştirilecek rekreasyon alanları ile iç içe olacak şekilde düşünülmüş, parselin tüm çeperlerinden çarşıya erişime müsaade edilmiştir. Amaç, yaratılan kamusal alana insanları davet eden, kentsel sürekliliği kesmeyen, geçirgen bir mimari planlama oluşturmaktır. Çarşının üzerinde kullanıcıyı güneşten koruyan gölgelikler ve yansımalı sert zemin yüzeyleri azaltarak radyasyonu emen bir yeşil çatı düzlemi teşkil edilmiştir. İki katlı çarşının üst kotlarını bağlayan köprüler, açılı sokaklar, sokaklardaki su ve yeşil ögelerin kullanımı ile sürprizli ve keyifli perspektifler veren bir kamusal alan oluşturulması hedeflenmiştir.

Yapı:

-Kullanıcılarına en iyi şekilde hizmet edecek,
-Enerji verimli tasarımı ile kaynakları tutumlu kullanacak,
-Yeşil ve suyun kullanımı ile bünyesinde rekreatif alanlar oluşturacak,
-Ömrü boyunca kente kesintisiz hizmet edecek ve bir röper noktası oluşturacak,
-Dinamik formu ile İzmir siluetine zarif bir katkıda bulunmayı hedefleyen bir kompleks olarak tasarlanmıştır.

Bora Şahbazoğlu ve Tümay Türkmen'in sahibi olduğu DNA Mimarlık'ta Projeyi Y. Mimar Sezin Ermaner yürütmektedir.

Künye
Proje Yeri: Konak, İzmir
Proje Tipi: Ofis, Alışveriş Merkezi, Konut Sitesi / Grubu, Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama, Konut
İşveren: Mistral Yapı
Danışman: BMT Fluid Mechanics, Turbotek, Progetto CMR, Mehmet Nuray Aydınoğlu, Sönmez Yıldırım, Şeref Polat, CWG Danışmanlık, Servotel Corporation, MİMTA
Ana Yüklenici: Miray İnşaat
İç Mekan Projesi: DNA Mimarlık
Proje Yöneticisi: Kardelen Peyzaj Planlama, Miray İnşaat
Statik Projesi: Emir Mühendislik
Mekanik Projesi: Boyut Proje
Elektrik Projesi: Boyut Enerji
Akustik Danışmanı: Karakutu Akustik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Abdurrahman Kılıç
Proje Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
Arsa Alanı: 13,922 m²
Toplam İnşaat Alanı: 122,160 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bora Şahbazoğlu

Tümay Türkmen