+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsünde hayat Ekim 2011'de başladı. Özyeğin Üniversitesi kampüsü, Şile otoyolu üzerindeki, İstanbul'un yeni çekim merkezlerinden Çekmeköy'de ormanla komşu bir arazi üzerinde yer alıyor.

Doğal malzeme kullanımının ön plana çıktığı Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü binalarının tanımlayıcı özellikleri ise ışık ve şeffaflık.

Esnek ve modüler bir anlayışla inşa edilen kampüs, kaynak ve işletme maliyetlerinin ekonomik kullanımıyla sürdürülebilirlik konusunda bir örnek teşkil etmekte. Buna bağlı olarak, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsu çevre dostu binalara yönelik uluslararası arenada kabul gören bir sertifika sistemi olan LEED sertifikasına sahip ilk Türk kampüsü olacak.

Master plan çalışmalarının RMJM tarafından yapıldığı kampus, lineer akademik aks üzerinde ormana açık meydanlar oluşturularak tasarlanmış, fakülte binaları, araştırma laboratuarları, öğrenci yurtları, öğrenci merkezi, spor merkezi, ve sosyal yaşam alanlarından oluşmakta.
İşletme Fakültesinin tasarımı kampüsün ana meydanının kuzey sınırını tanımlaması itibariyle ayrı bir önem taşımaktaydı. Binanın ana girişinin lineer akademik aksın üzerinde yer alan meydandan yapılması planlandı ve bu giriş, meydanın devamı olarak tasarlanmış büyük bir atrium ile tanımlandı. Atrium üzerinde bulunan büyük çatı ışıklığı ile bina girişinin meydan ile olan ilişkisini sağlamlaştırılarak sınıflara erişimde ışık ve şeffaflık elde edilmiş oldu.

İşletme Fakültesinin bir diğer girişi ise ormana bakan batı cephesinde yer alan "Le Cordon Bleu" bünyesinde eğitim programları veren akademik alan için tasarlandı. Bu girişe erişim ise yine dingin bir tarzda tasarlanmış iç meydan üzerinden sağlandı.

Binanın cephesi, etkin güneş kontrolü ve arttırılmış faydalı şeffaflık tasarım kriteri baz alınarak tasarlandı. Binada toplamda 1500 öğrenciye hizmet verecek 31 derslik ve 105 akademisyen ofisi bulunmakta.

Map
Details
Project Location: Çekmeköy, İstanbul
Employer: Özyeğin Üniversitesi
Structural Project: Emir Mühendislik, DS Mimarlık
Mechanical Project: Civa Mühendislik
Electrical Project: Latek Mühendislik
Photography: Koral Oral
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2011
Construction Start Date: 2011
Construction End Date: 2012
Building Plot Area: 72 100 m²
Total Construction Area: 23 780 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Roger Klein

Bülent Ergin Güngör

Nuran Eryeler

Hakan Aliç

Emre Gürsoy

Barış Başat