+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Pangaltı'da Butik Otel

İstanbul Pangaltı'da bulunan otel Manço Mimarlık tarafından tasarlandı.

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yıkılan metruk bir ticaret binası yerine yapılacak olan proje 32 odalı bir butik otel olarak tasarlanmıştır.

Yakın çevrede sayısı gittikçe artan küçük-orta ölçekli kent otellerinden ayrışmak adına yapının içinde bulunduğu kentsel bağlamı yansıtan güçlü bir mimari kimliği olması hedeflenmiştir. Projenin konumu, geçirmekte olduğu soylulaşma sürecine rağmen halen oto tamir atölyelerinin halen ağırlıkta olduğu Dolapdere Caddesi üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla doku ve renk bakımından otomotiv sektörüne gönderme yapan cephe ve iç mekân malzemeleri seçilmiştir.

Gerek tamir atölyelerinde sıkça kullanılması, gerekse de dokusunun otomobil gövdelerindeki havalandırma ızgaralarını andırması nedeniyle cephede ağırlıklı olarak genleştirilmiş metal paneller yeğlenmiştir. Komşu parselde yer alan parktaki bitkilerin zamanla girintili yan cephe yüzeyini sararak yapıyı süslemesi amaçlanmıştır.

Ön ve arka pencereler önündeki katlanır panjurlar ile odalardaki misafirlerin arzuladıkları gölge ve mahremiyeti yakalamaları sağlanmıştır. Bunların farklı oranlarda açılmaları ile cephede rastlantısal bir 3 boyutlu doku oluşacağı öngörülmüştür.

Genellikle kısa süreli konaklanacak bir tesis olmasından dolayı mimarinin baskın rengi olarak “taksi sarısı” seçilmiştir. Sarının cephedeki metal doku ile zıtlık oluşturması ve otelin dikkat çekici kurumsal kimliğini desteklemesi hedeflenmiştir.

İlhamını otomotiv sektöründen alan ürün, malzeme ve grafik uygulamalar ile özellikle genç turist ve iş insanlarını çekecek esprili ve çarpıcı bir iç mimari tasarım ortaya konulmuştur.

Yapının enerji ve su tasarrufu sağlayan çözümleri ile LEED ve Yeşil Yıldız yeşil bina belgelerini alması amaçlanmaktadır.

Map
Details
Project Location: Beyoğlu, İstanbul
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: Ciner Proje
Ana Yüklenici: Ciner Proje
Projcet Manager: Bortaş İnşaat ve Proje Yönetimi
Structural Project: Yapı Akademisi
Mechanical Project: Arke Mühendislik
Electrical Project: Erke Tasarım
Plumbing Project: Arke Mühendislik
Akustik Projesi: Türker Talayman
Architectural Supervision: Manço Mimarlık
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 153 m², 153 m²
Total Construction Area: 1,844 m², 1,259 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Manço

Zühtü Usta
Contributing Architect(s)
Zeynep Ceren Erdinç