+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sakarya Arena Stadyumu

Sakarya'da inşa edilecek olan 25,000 seyirci kapasiteli stadyum Alper Aksoy Architects tarafından tasarlanmış.

Genel Özellikler

Sakarya stadyumu arsasi şehrin doğusundan geçen sakarya-karasu yolu üzerindedir.şehir merkezine yaklaşik 3 km mesafededir. Yakin geçmişte yaşanan depremden sonra büyük kismi hasar gören kent merkezi, yeniden güçlü bir şekilde yapilanmaktadir.yapi tasarimiyla bu yeniden yapilanmanin sembolü olmayi amaçlamaktadir. Sakarya stadyumu toplam 136 bin metrekare imar alani olan arsa üzerine inşa edilecektir. 21 bin seyirci koltuğu, 661 VIPseyirci koltuğu, 7105 uefa club koltuğunun yer aldiği statta 262 koltuk kapasiteli loca bölümü bulunmaktadir.16 asansörün bulunduğu statta 160'i kapali olmak üzere 1445 otopark ve 15 araçlik otobüs parki yer almaktadir.

Çok amaçli olarak hayata geçirilen stadyumda,restoran, büfe gibi sosyal alanlarin yani sira çoklu bilet satiş gişeleri mevcuttur.İki tribün kismi arasinda loca , vip alanlari, stadyum yönetimi, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren ara kat yerleştirilmiştir. Stadyumun kuzey.güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar yerleştirilmiştir.

Stadyumun ana vip girişi bati yönündedir. Stadin altinda 160 araçlik bir VIP otoparki öngörülmüştür. Stadin çeperinde toplamda 1445 araçlik bir otopark tasarlanmiştir. Bu park yerleri, yollara uygun kavşaklarla bağlanmaktadir.ayrica stadyum çevresi yaya dolaşim alani olarak tasarlanmiş,farkli lokasyonlarda yeteri sayida bilet gişeleri yerleştirilmiştir.yaya dolaşim alaninin dişinda kalan alan ise 1400 ağaç ile peyzaj edilmiştir.
Süper lig ve UEFA standartlarindaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olasi doğal afetlerde ise barinak olarak kullanilabilecektir.

Teknik Özellikler

Sakarya Arena Stadyumu Alper Aksoy Mimarlik tarafindan tasarlanmiş olup, ekibin başinda Y. Mimar Alper Aksoy bulunmaktadir. Stadyumun tabani bir elips şeklindedir. Enine ekseni 236 metre, boyuna ekseni ise 272 metredir. Yayalarin dolaşim alanlariyla servis ve araç dolaşim alanlari birbirinden ayri çözülmüş ve stadin daha rahat çalişmasi sağlanmiştir.

Stadin araziye konumlanmasi kuzey-güney oryantasyonuna yakin bir açidadir. Toplam saha boşluğu kenar çekmeleri ile birlikte yaklaşik 11.000, oturum alani ise 36.000 metrekaredir. Stadyumda türkiye'de benzer inşaatlarda olduğu gibi dökme beton kullanilmiş oturma basamaklari ise prefabrik beton kullanilarak inşaa edilecektir.

İki kademe olarak yapilan tribünlerin alt kismi yaklaşik 20 derece eğimlidir. Bu sayede alt tribünlerin iyi bir seyir için sahayi tam olarak görebilmesi amaçlanmiştir.basamaklarin kot yüksekliği alt kademede 33 cm dir. Kot yüksekliği üst kademedeyse eğim 30 derece veya üstünde olduğundan dolayi 50 cm ve üzeridir.

Tribünlerin sahaya yakinliği UEFA kriterlerine uygundur. Sakarya stadyumu'nda tribünlerin oyun alanina en yakin noktasi 7 metredir. Bu sayede hem reklam panolarinin rahatça saha içine konmasi hem de gerekli hallerde itfaiye veya ambulansin rahatlikla saha içine girmesi amaçlanmiştir. Dolaşim alanlari stat duvarindan itibaren 15 m genişliğinde yapilmiştir. Stadin etrafindaki trafik alani da göz önüne alindiğinda toplam stadyum alani 38 bin metrekareye ulaşmiştir. Tribün katlari arasinda localarla birlikte toplam 500 kişiye hizmet sunabilecek restoranlar, foot-court büfeler inşa edilmiştir. Alt ve üst tribünlerin arkalarinda geniş dolaşim alanlari bulunmaktadir. Bu dolaşim alanlarinda ayni anda yaklaşik 25 bin kişiye hizmet verebilecek büfe ve tuvaletler yer almaktadir.

Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya)
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Statik Projesi: Erduman Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
Arsa Alanı: 127.829 m²
Toplam İnşaat Alanı: 95.730 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alper Aksoy