+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Serdivan 127

Sakarya’Serdivan ilçesinde bulunan, Serdivan 127 konut projesi, kare ve dikdörtgen planlı modüllerle oluşturulan blokların birbirleriyle olan sistematik ilişkisinin yerleşimi düşünülerek tasarlanmıştır.

Projenin bulunduğu lokasyondaki kullanıcılar için ‘yaşam kompleksi’ adına yeni bir bakış açısı oluşturmak amacıyla; farklı tipteki 3 daire modülünün kombinasyonları ile iki çeşit blok sistemi oluşturularak yerleşimin içerisindeki tüm dairelerin, hem parsel çeperi hem de iç sokak, avlu ve sosyal alanlar ile ilişki kurması sağlanarak, projenin toplu yaşam alanı, çevre ilişkisi ve ortak alanlar üçlemesinde yeniden ele alınıp ortaya yeni bir değer çıkması sağlanmıştır. Çekirdek etrafına takılan daire modülleri sayesinde tüm tip dairelerin cephe kullanımı arttırılmıştır. Bu blokların arazi üzerindeki birbirleriyle olan ilişkileri ile bir yandan hareketlilik sağlanırken bir yandan gün ışığı,manzara yönelimi kuvvetlendirilmiştir.

Açık çıkmalar ve zemin terasları ile kullanıcıların yapı blokları arasında bulunan peyzajla ilişkisi sağlanmak istenmiştir. Cephede ışık kontrolü için metal cephe panelleri kullanılmıştır. Yapı bloklarının bodrum katları birleştirilerek otopark, kapalı havuz, sosyal alanlar, depolar ve teknik hacimler konumlandırılmıştır. Yerleşim çevresindeki park alanı ve komşu parseller ile ilişkilenen proje; içe kapalı olma alışkanlığı edinmiş ‘yaşam kompleksi’ olgusuna farklı bir vizyon çizmiştir. Bu sayede kullanıcıların yaşam ve kullanım alanlarında çeşitlilik sağlanarak, yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Bu bakış açısı ile birlikte özellikle ‘yaşam kompleksleri’ndeki çevreden bağımsız olma olgusunun yeniden tartışılarak yeni yorumların getirilmesi beklenmektedir.

Details
Project Location: Adapazarı (Sakarya), Serdivan
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Remley İnşaat
Ana Yüklenici: Remley İnşaat
Photography: Alp Eren ALTKAT Architectural Photography
Construction Site Manager: Kamil Yazar
Project Start Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 8,100 m2
Total Construction Area: 14,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Büşra Koçak

Ufuk Polat

Berk Arinç