+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sultangazi Bulvar Konutları

Bulvar Konutları, Sultangazi ilçe merkezinde, Cebeci Mahallesinde yapılacak toplam 201 adet birimden oluşan konut projesi.

UrbAr Kentleşme ve Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Aynı bölgede planlanmakta olan kent parkı alanının içinde kalan gecekondular Bulvar Konutları’na taşınacaktır. Bu açıdan Bulvar Konutları planlanan Sultangazi İlçe Merkezi projesinin tamamlayıcı bir unsurudur.

Bulvar konutları, her biri 65m2 büyüklükte 2 farklı konut tipinin – birincisi tek cepheli ve ikincisi iki cepheli – ikişer adedinin bir merdiven, asansör ve servis holü çevresinde yerleştirilmesi ile elde edilen bloklardan oluşmaktadır. Toplam 5 adet bloktan oluşan yapıda, bloklardan 3 adedi uzun cepheye, 2 adedi ise kısa cepheye paralel konumlanmış ve bloklar birbirlerine dik açıyla yerleştirilmiştir. Bitişik düzende yerleştirilen bloklar “L” harfi biçiminde bir yapı kütlesi oluşturmuş ve blokların yerleştirilme biçimiyle yeni bir dış mekan tanımlanmıştır. Planlanan bu yeni dış mekan konutların görsel ve işlevsel olarak paylaştığı geniş bir teras bahçedir. Dolayısıyla blokların yerleşimi ve yapının oluşturduğu “L” biçimi ile birlikte ürettiği dış mekanın bütünü konut sitesini tanımlamaktadır.

Blokların girişleri dış mekanın çeperinde tanımlanmıştır, yani bloklara teras bahçeden giriş yapılmaktadır. Site girişleri arsanın doğal eğiminde keşfedilen kot farkı kullanılarak belirlenmiştir. Arsada bulunan doğal eğim, site girişinin ve teras bahçenin bulunduğu kotun yapının arka caddesinden 1 kat alt kotta, önünde bulunan Ahmet Yesevi Caddesinden ise 1 kat üst kotta yerleştirilmesi ile oluşturuldu. Bunun sonucunda arka caddeden bir kat altta korunaklı bir konumda, ön caddeden ise 1 kat üstte caddenin günlük hayatından ayrılmış, kendi içinde soyutlanmış bir dış mekan veya başka deyimle teras bahçe tanımlanmış oldu. Teras bahçenin zemin altında 113 araçlık kapalı otopark planlandı.

Projenin temelinde tamamı 2 oda + 1 salon olan ve iki farklı tip ile tanımlanan konutlar, blok kütlelerinin tasarım sürecinde şekillendirilmesine bağlı olarak planları değişerek farklılaştı. Yapının en dış ucunda 3 oda + 1 salon konutlar geliştirildi, blok aralarında 1 oda + 1 salon ve açık mutfaklı tipler oluştu. Konut sitesinde toplam 11 adet 1+1, 171 adet 2+1 ve 19 adet 3+1 konut bulunmaktadır.

Tasarım sürecinde yapının hareketli bir siluetinin olması ve kütle etkisinin azaltılması amaçlandı. Bunun için blokların kat yükseklikleri 9, 10, 11 gibi farklı yüksekliklerde planlandı. Farklı blokların arasında 8. kattan itibaren kat bahçeleri oluşturularak yapının duvar etkisi azaltıldı. 7. Kattan itibaren bloklarda basamak biçiminde geri çekilmeler tasarlandı,  blokların dış cephelerinde zemin kattan en üst kata kadar belirli bir katmanlaşma tasarlanarak blokların kütle etkisi azaltıldı.

Bulvar Konutları projesinin cephe tasarımında araştırılan etki çok katmanlı bir kent silueti imgesi oldu. Ufukta görünen bir kentin üst üste düşen yapılarının görsel etkisini yapı adası ölçeğinde yeniden üreten, büyükşehrin çok katmanlı metropolitan yapısına öykünen bir cephe imgesi planlandı. Bu amaçla blokların dış kütlesinde, her kütle seviyesi farklı katmanlarla tanımlandı, tanımlanan her farklı katmanın ayrı bir renk ile bitirilmesi sonucu  dış cephede amaçlanan kolaj etkisine ulaşıldı.

Sultangazi kent merkezinde metropol kültürünü geliştirecek Bulvar Konutları, asgari standartları sağlayan ve iç mekanı en verimli biçimde kullanan birimler ile açık alan, güneş ışığı ve manzarayı bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Mimari tasarım ideal bir konut birimi ile, birimlerin bir araya geldiklerinde oluşturdukları ortak paylaşılan dış mekanları uyumlu biçimde çözümlemek fikri ile kurgulanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Sultangazi, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Ana Yüklenici: Leda Yapı ve Proje Taahhüt, Artım İnşaat
Statik Projesi: Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.
Mekanik Projesi: Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.
Elektrik Projesi: Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.
Proje Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
Arsa Alanı: 4,346m2
Toplam İnşaat Alanı: 27,650 m2

Pin It
Mimar

Ali Kural