Other Works
Similiar Projects

Tahincioğlu Holding Genel Merkez Binası

Ergün Mimarlık’ın uygulanan ilk yapısı, Kocaeli Çayırova’da bulunan Tahincioğlu Holding Genel Merkez Binası’nın inşaatı 2003 yılında tamamlandı. Yapı 2010 yılından beri Kraft Foods tarafından kullanılıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Tahincioğlu Holding’in genel merkezi olarak planlanan binanın genel mimarisi ve iç mekan kurgusu oluşturulurken, holdingin temsili kimliğini yansıtmak ön planda tutulmuştur. Yapı, birden çok şirketi tek bir yönetimle aynı çatı altında toplamaktadır. Bu sebeple planlamanın altyapısında bütünleyici, net ve merkezi özellikleri olan kare ve dairesel formlar mevcuttur. Bu bütüncül formlar yalnızca planlamayı örgütlemekle kalmaz, yapının geometrik bir heykel olarak ele alınışında araçtırlar. Kare prizma ve silindirik iki kütlenin çakışması ile oluşan kütledeki doluluk ve boşluklar binanın mimarisi ve iç mekan organizasyonundaki başrol oyuncularıdır.

Binanın giriş holü ve devamındaki iç boşluk, fonksiyonun gerektirdiği prestij algısını yaratır. Aynı zamanda sirkülasyonun koridorlaşmadan, merkezi bir yapıda ve ferah bir atmosferde çözümünü sağlar. Binanın ilk 7 katında planlanan ofisler, dairesel bir yerleşimle, panoramik olarak denize yönlenir. Son üç katında ise daha geniş mekanlara sahip yönetim birimleri ortogonal bir yapıda yer alır ve binanın en dış konturunu oluşturan prizmayı tamamlarlar. Silindirin ilk iki katta prizmanın dışına taşan masif kısmı ise hem biçimsel hem de işlevsel olarak kendini ayrıştırır. Seminer salonu ve bu salona ait destekleyici birimler bu kütle içerisinde planlanmıştır. Binanın önemli yapısal elemanlarından biri de 8 kat yüksekliğindeki taşıyıcı kolondur. Geometrik çakışmanın strüktürel bir sonucu olarak ortaya çıkan kolon, aynı zamanda oluşturduğu boşlukla birlikte yapının dışarıdan algılanışındaki simgesel değerini vurgular.

Map
Details
Project Location: Çayırova, Kocaeli (İzmit)
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Tahincioğlu Holding
Interior Architecture: CEDAŞ, Esat Özkan
Structural Project: Fonksiyon Mühendislik
Mechanical Project: Gürdal Mühendislik
Electrical Project: Erde Mühendislik
Photography: Apo İçdağ
Project Start Date: 1997
Project End Date: 1998
Construction Start Date: 1999
Construction End Date: 2003
Total Construction Area: 10,000m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ender Ergün