+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tepe Prime

Antik kentten, çağdaş kente dek uzanan agora fikrinden hareket eden bir kurgu üzerinde tasarım geliştirildi. Dış mekanlarıyla yaşayan bir kamusal mekan düşüncesi ile farklı işlevde yapılar bir arada bulunuyor.

Kentsel gelişim sürecinde, Ankara'nın batı ekseni, zaman içinde yapılaşarak lineer bir gelişim gösterdi. Kamu ve özel kurumların mülkiyetleri içinde gelişen durumlar ile birlikte bir kentsel oluşum söz konusu. Ayrı zaman dilimlerinde yapılaşmalar oldu ve bu süreç halen devam ediyor. Çitlerle çevrili, farklı mülkiyetler ile şekillenen bu eksen üzerinde inşa edilen Tepe Prime projesinde bölgesel bir merkez oluşturulması hedeflendi.

Yapıları kullananlar ile yaşayacak bir yer olmakla birlikte aktivite alanlarında tüm kentlinin kullanacağı, kendi ölçeğinde "bölgesel bir merkez" hedeflendi.

Tepe Prime'da ofis, stüdyo daire ve mağazalardan oluşan bir yapılar topluluğu yer alıyor. Ofis yapılarını ve stüdyo daireleri bir arada tasarlarken kentin dokusunu, dinamizmini ve aktivite çeşitliliğini yansıtan mekanlar ile yaşaması düşünüldü.

Yapılar arasındaki mekanlar çalışma ortamının sosyal mekanları olarak tasarlandı. Alışılageldik büyük kapalı alışveriş merkezleri yerine günlük ihtiyaçların karşılandığı, yemek ve eğlence mekanları açık havada buluşıyor. İç bölümde tasarlanan dış mekanlara, farklı yönlerden ulaşılabiliyor. Bu mekanlar özel peyzajlı düzenlemelerle bir tür gösteri alanına dönüşüyor. Sahnenin yer aldığı meydan özel aktivitelere açık. Konser, dinleti, gösteri, festival gibi değişken aktiviteler ile yaşaması düşünüldü. Alt kütlelerde mağazalar, bankalar, kafeler ve çeşitli büyüklükte restoranlar yer alıyor.

Maksimum derecede gün ışığının kullanıldığı ofis katlarında dinamik çalışma ortamları oluşturuldu. Ofis içleri farklı alternatiflerde tasarlanabiliyor. Cephe sisteminin bir parçası olan açılır kanatlar ile doğal havalandırma olanağı sağlanıyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Söğütözü, Ankara
Proje Tipi: Ofis, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Tepe İnşaat
Ana Yüklenici: Tepe İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Hakan Dalokay Mimarlık
Statik Projesi: Yüksek Proje İnşaat
Mekanik Projesi: GMD Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 28.227 m2
Toplam İnşaat Alanı: 92.750 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk