+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

The BigMan

Antalya’da uzun bir zamandan beri hizmet veren ve eşsiz manzarasıyla şehrin en gözde bölgelerinden Lara Düden Parkı’nda konumlanan The BigMan tasarımında ferah bir mekan ve özgün bir tasarım anlayışı benimsenerek yola çıkılmıştır.

Mekanın ana kurgusu oluşturulurken sektöründe benimsenmiş The BigMan markasını, kalitesini ve müşteri kitlesini göz önünde bulundurarak tasarıma yön verilmiştir.

Toplamda 150 m2 kapalı alana sahip olan mekanda kapalı alanlar tamamen servis için kullanılmakta ve teras alanları tente ve katlanır cam gibi hafif yapı elemanlarıyla oturma mekanı olarak hizmet vermektedir.

Mekanın araç yoluyla bağlantısını kesen duvarında kullanılan turuncu renkteki saksılar,yoğun araç trafiğinin sert etkisini yumuşatmak amacıyla tasarlanmıştır.Deniz ve park manzarasına rağmen yapının kuzey cephesinde yer alan yüksek konutların beton etkisini kırmak için bahçe bölümünde de yine duvarları bu renkli sempatik saksılar tercih edilmiştir.

Mekanın girişinden itibaren dış mekan zeminlerinde hakim olarak kullanılan dişbudak zemin kaplamasıyla ahşabın sıcaklığı hissettirilmeye çalışılmıştır.Zeminin tente bölümünün altında kalan alanında ise mekanın hareketine ve tarzına uygun yazı ve figürleriyle dikkat çeken sıra dışı bir seramik zemin kaplaması kullanılmıştır.

Masa ve sandalyelerin tente altındaki bölüm ve açık alan olmak üzere iki farklı tarz ve malzemeden yapılması diğer şubelerine de hakim olan The BigMan konseptinden uzaklaşmaması amaçlanmıştır.

Mekana hareket ve estetik katkısı hedeflenerek iç mekanların zemininde kullanılan desenli karo ile kuzey cephesindeki iç mekan duvarında tuğla kaplamalar kullanılarak mekanın konseptine uygun bir fon etkisi oluşturulmuştur.

Ahşabın farklı alternatiflerinin kullanıldığı mekanda bar bankosu, kasa bankosu ile kolonların ve servantların tamamı masif meşeden yapılmıştır.Bar şişeliklerindeki ve galeri boşluğunu çevreleyen korkuluklardaki siyah delikli sac paneller de bu bütünlüğü fazlasıyla desteklemektedir.

Tasarımın son derece önemli parçası olan aydınlatmalar ise özenle seçilerek bar üstü sarkıtları,duvar aplikleri ve üst kata çıkan merdiven tavanını süsleyen kırmızı kablolarıyla sarkan çıplak ampülleriyle mekanın aydınlatması kurgulanmıştır.Ayrıca dış mekanda kullanılan ithal dış mekan aydınlatmaları da mekanın baskın donelerinden biri olarak kullanılmıştır.

Map
Details
Project Location: Antalya, Muratpaşa
Project Type: Restaurant / Café / Bar
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: The BigMan
Photography: KST Mimarlık
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2014
Construction End Date: 2014
Building Plot Area: 608 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kemal Serkan Tokis